Teknolojix Haber
İNTERNET

“Canavar Reklamlara” Artık Son!

“Canavar Reklamlara” Chrome Engeli Geliyor

PC kaynaklarını ve interneti rahatça tüketen “canavar” reklamlar, çok yakında Chrome’un hışmına uğrayacak.

Google’ın ağustos ayı itibariyle rahatsız edici video reklamlarını Chrome’da engelleyeceğini biliyorduk. Better Ads Standards kapsamında getirilen bu ilke yanında Google, aynı tarihte cihaz kaynaklarını ve veriyi hızla tüketen reklamları da sınırlandıracak.

Firma 14 Mayıs’ta yaptığı duyuruyla yoğun olarak kaynak kullanan reklamlara ağustos ayının başından itibaren bir kısıtlama getireceğini, bunun için bir eşik değeri belirleyeceğini duyurdu. Telefonun pilini ve veri kotasını hızla tüketen uygulamalar sınırları geçtiğinde, reklamın görüneceği yerde bir hata sayfası çıkacak. Böylece kullanıcılar, reklamların kendilerine atanan kaynakları aştığını ve durdurulduğunu bilecek.

Google, 4MB’tan ağ verisi tüketen, 30 saniye içerisinde 15 saniye işlemci kullanan veya toplam 60 saniye kullanan reklamları engelleyeceğini söylüyor. Teknoloji devine göre “bugün tüm reklamların sadece % 0,3’ü bu eşiği geçiyor, ancak bu reklamlar tüm reklamların tükettiği verinin % 27’sini, tüm işlemci kullanımının yüzde 28’ini kapsıyorlar“.

Firma, değişiklikleri önümüzdeki aylarda test edecek. Değişiklikleri içeren kararlı Chrome sürümünün ağustos ayında yayınlanması planlanıyor.

Related posts

Gmail; Kullanıcılarının Daha Çok Seveceği Bir Hal Alıyor!

M. Büşra Kaya

Sokağa Çıkma Yasakları, Google’da Aradıklarımızı da Değiştirdi!

Yağmur Kübra Yazıcı

VPN Kullanımında Türkiye İlk 10’a Girdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap