Teknolojix Haber
İNTERNET

CDN (Content Delivery Network) Nedir?

CDN (Content Delivery Network), bir web sitesindeki içeriği en düşük işlem ve ağ gecikmesi ile, yani en hızlı şekilde kullanıcılarına ulaştırmak için farklı bölgeler içinde konumlandırılmış sunucu kümesidir.

Web siteler için sayfa açılma süresi önemli bir konudur. Pek çok site sayfa açılma süresini düşük tutmak için CDN kullanır. CDN yoluyla,  kullanıcıdan kullanıcıya genellikle değişmeyen HTML, JS, CSS, imaj, video ve font dosyaları sunulur. CDN, bu kaynakları origin adıyla adlandırdığı asıl sunucudan çeker ve  belirli bir süre için cacheler. Bu süreçten sonra, CDN’e ilişkili kaynaklar için kullanıcıların istekleri cachelenen bu kopya yoluyla sağlanır. Cache süresi dolduğunda ise origine yeniden istek yapılır ve kaynaklar tazelenir.

 

 

CDN sağlayıcılar, dünyada pek çok ülke üzerinde sunucular barındırır ve kullanıcılarının yaşayacağı ağ gecikmesini minumuma düşürürler. Ayrıca, dağınık durumdaki bu sunucular sitelerin veri merkezlerinin sıkışıklık yaşamasını da engellemiş olurlar.

CDN sağlayıcıları, çok sayıda web sitesine aynı sunucularda CDN hizmeti verdiklerinden dolayı maliyetleri de konsolide ederek düşürebilirler. Ayrıca, CDN’de olan verinin bozulmasıyla ilgili bir kayıp yaşanmayacağı için CDN hizmeti için daha düşük maliyetli sunucular kullanılarak maliyet iyiden iyiye düşürülebilir. Web siteleri yönünden bakıldığında ise, CDN kullanımıyla büyük boyutlu kaynaklar veri merkezlerinden sunulmayacağı için veri merkezlerine ve bulut sağlayıcılara ödenecek maliyet hafifletilmiş olur.

 

*** Content Delivery Network: İçerik Dağıtım Ağı 

 

Related posts

YouTuber, Paylaştığı UFO Videolarıyla İzleyenleri Şaşırttı

admin

Bir Yılda İnternet Hız Rekoru İki Katına Çıktı

Hakan Kırdar

Gmail; Kullanıcılarının Daha Çok Seveceği Bir Hal Alıyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım