Teknolojix Haber
DONANIM MOBİL

Cep Telefonlarında eSIM Teknolojisi

Akıllı telefon teknolojisinde büyük bir devrim yaratan Apple, son olarak iPhone 11 telefonlarıyla dikkat çekmişti. Bu telefonların öne çıkan bir özelliği ise eSIM teknolojisi..

eSIM, elektronik SIM kart’ın kısaltılmışı.Telefona takılan küçük beyaz plastik kartlar olarak tanıdığımız SIM kartların aksine, eSIM akıllı telefonunuza iliştirilecek küçük bir çipten oluşuyor.

Ancak eSIM‘in çalışabilmesi için cep telefonu operatörlerinin bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone‘lardan (iPhone 11 veya iPhone 11 Pro) birini almak istiyorsanız, operatörünüzün bu yeni teknolojiyi desteklediğinden emin olmalısınız.

eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya olanak sağlıyor. Yani bir hattı iş için kullanırken, diğerini özel yaşantınız için kullanabilirsiniz. Ancak aynı anda sadece birini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu iki hatta, internet ve konuşma ücretleri açısından da birbirinden farklı paketler seçebilme olanağı da sunuluyor.

eSIM teknolojisi aslında yeni bir olay değil. Samsung 2016 yılında çıkardığı akıllı saati Gear S2’de bu teknolojiyi kullandı. Apple akıllı saatinin üçüncü versiyonunda bu teknolojiden  yararlanıyor. eSIM’in, nano SIM kartlardan bile küçük olması, onları, akıllı saatler için kullanışlı hale getiriyor.

Google‘ın popüler akıllı telefonlarından Pixel 2’de de eSIM yer alıyor ancak dünya çapındaki bütün operatörler bu teknolojiyi henüz desteklemiyor.

Bu teknolojinin, operatörler ya da farklı hatlar arasında geçiş yapmayı çok kolaylaştırmasının yanında önemli bir avantajı daha var. O da yeniden yazılabilir olması.

Tüm yeni iPhone’lar halen fiziksel SİM kart yuvaları ile aynı şekilde gelecek.Eğer istemiyorsanız, henüz,  eSİM kullanmak zorunda değilsiniz. Operatörler de daha bu sisteme geçmiş değiller.

Peki dünya çapında bu teknoloji kullanabiliyor mu?

Yeni eSIM teknolojisi, mobil iletişim operatörleri birliği, Küresel Mobil İletişim Sistemleri (GSMA) tarafından destekleniyor. Dolayısıyla, teoride, dünyanın her yerinde kullanılabiliyor olması gerekiyor. Ancak pratikte, bu yeni teknoloji, yaygın olarak desteklenmeye başlamış değil. Şu anda yalnızca şu 10 ülkedeki operatörler eSIM hizmeti sunuyor:

Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Hindistan, İspanya, İngiltere ve Amerika. Buradaki operatörlerin de hepsi tamamiyle geçmiş değil.

Related posts

Samsung Türkiye’den koronavirüs tedbirleri ve 65 yaş üst vatandaşlara özel hizmet!

Fatih Akgün

Redmi K30 Pro tanıtım tarihi yayınlandı

Fatih Akgün

Windows 10 Güncelleştirme Sorunu Nasıl Çözülecek?

Fatih Akgün

Yorum Yap