Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

CES 2022’de tanıtılan teknolojik ürünler

ABD’de dün başlayan CES 2022 fuarında birçok teknoloji firması ürünlerini tanıtıyor. Şimdiye kadar yeni telefonlardan sürücüsüz traktörlere kadar birçok ürün kullanıcının beğenisine sunuldu.

 

Aralarında Apple’ın da bulunduğu bazı şirketler pandemi nedeniyle fuardan çekildi ancak yine de yüzlerce farklı ürün CES 2022’de tanıtıldı.

İşte kullanıcıların beğenisine sunulan ürünlerden öne çıkanlar…

SONY

Sony yeni bir ekran teknolojisine sahip ilk tüketici televizyonunu tanıttı. QD-OLED ekran teknolojisinin ekran parlaklığını artırdığı belirtiliyor. QD-OLED ekranları mavi ışığı kuantım delikler aracılığıyla mavi ışığı alıyor ve bunların bir kısmını kırmızı ve yeşil ışığa çevirebiliyor. Bu durumun ekrandaki renk parlaklığını başka bir ifadeyle canlılığını yüzde 200’e kadar artırabileceği öne sürülüyor. ABD’de tanıtılan bu üst segment televizyonun fiyatı ise belli değil.

Sony ayrıca yeni PlayStation sanal gerçeklik kafa setinin adını da tanıttı. Cihazın adı PlayStation VR2 olacak. Ancak şirket VR2’nin görselini paylaşmadı.

AMD VE RVIDIA’NIN İŞLEMCİLERİa

Dünyanın önce gelen çip ve işlemci üreticileri de CES 2022’de her yıl duyurularını yapıyor. AMD son olarak Ryzen 6000 serisi işlemcisini tanıttı. Laptoplar için geliştirilen bu işlemci AMD’nni Zen 3 Plus mimarisiyle geliyor. 6nm’lik bu çipte önemli gelişmelerin yapıldığı öne sürüldü.

Öte yandan Nvidia 3070 Ti ve 3080 Ti adındaki grafik işlemcilerini tanıttı. 1499 dolar ve 2499 dolar fiyata sahip grafik kartları ABD’de 1 Şubat’ta satışa çıkacak.

 

SAMSUNG


Samsung, S21 ailesinin ucuz üyesi S21FE’yi tanıttı. Şirket ayrıca dünyanın ilk 4K 240Hz oyun monitörünü de kullanıcıların beğenisine sundu.

 

SÜRÜCÜSÜZ TRAKTÖR

Deere traktör şirketi dünyanın ilk sürücüsüz traktörünü tanıttı. Tarımdaki makineleşmenin ve insansızlaşmanın son örneği traktör GPS, kamera ve yapay zekayla donatılmış durumda.

 

LG


Güney Koreli teknoloji devi LG, CES 2022’de birçok cihaz tanıttı. Şirket önce G2 OLED televizyonu gösterdi. G2 serisi 55 inç ve 95 inç arasında değişien seçeneklere sahip. Ayrıca pandemiyle birlikte daha çok tüketilen hava temizleyici de tanıtıldı. LG son olarak Vision OmniPod adını verdiği sürücüsüz araç konseptini de paylaştı. Bu araç kullanıcıyı direkt olarak meteverse dünyasına bağlıyor.

 

CES fuarına katılan Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil markası Togg’un da fuar kapsamında bir duyuru/tanıtım yapması, Sedan aracını göstermesi bekleniy

Related posts

Samsung’un Galaxy S20’yi Duyuracağı UNPACKED Etkinliği Nasıl İzlenir?

Fatih Akgün

2020’de Cep telefonu abone sayısı 84 milyon olacak

Fatih Akgün

GTA 6 ile ilgili ilginç iddia!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım