Teknolojix Haber
İNTERNET

Chrome, Reklamları Engellemeye Hazırlanıyor!

Bir çoğumuz ekranları veya uygulamaları fazlasıyla meşgul eden reklamlarda bıkmış durumdayız. Google Chrome da bu durumu fark etmiş olmalı ki Ağustos 2020’den itibaren böyle reklamlar Chrome’da engellenecek.

Google, yaptığı açıklamada bu yıl içerisinde kaynak tüketimi yüksek olan reklamları Google Chrome’da engellemeye başlayacağını açıkladı. Kripto para madenciliği yapan, kötü programlanmış ya da optimize edilmemiş reklamlar da bunlara dahil olacak.

Chrome’un bu reklamları engelleme kararının sebebi olarak ise bu reklamların batarya ömrünü kısaltmalarını, zaten yoğun olan hatları daha da ağırlaştırmalarını ve masraflı olmalarını gösterdi. Engellemeye nasıl karar verileceği ise bilinmiyor.

Bu noktada hangi reklamların engelleneceğini belirlemek için firmanın önünde üç farklı ölçüt bulunuyor. Bunlar 4 MB ağ verisi kullanılması, herhangi bir 30 saniyede 15 saniye işlemci kullanılması veya toplam 60 saniye işlemci kullanımı olarak gösteriliyor.

Google Chrome aslında kendi içinde bir reklam engelleme özelliği barındırıyor. İki yıl önce Coalition for Better ADs ile bir iş birliği yapan firma, reklam kalitesinin artırılması için standartları belirlemişti. Google, kendi reklamları da dahil olmak üzere herhangi bir uyumsuzluk gösteren reklamları engelliyor.

Normalde kullanılan reklam engelleyiciler ise ücretsiz içerik üreten firmaları olumsuz etkiliyor. Google’ın sahibi olan Alphabet de teknik olarak dünyanın en büyük reklamcısı olarak durumunda ve kalitesiz reklamların yayılması onlar için de işlerin kötü gitmesine neden oluyor.

Firmadan gelen açıklamaya göre her 300 reklamdan yalnızca 1 tanesi bu şekilde aşırı kaynak tüketiminde bulunuyor. Yani reklamlar açısından çok da fazla bir şey değişmeyecek, en azından ciddi bir değişiklik olmayacak. Google sadece kaynakları sömüren reklamların önüne geçmeyi amaçlamıyor.

Related posts

Mayıs Ayının En Popüler İnternet Tarayıcıları!

Fatih Akgün

Microsoft uyardı : Windows’ ta düzeltemediğimiz bir güvenlik açığımız var!

Fatih Akgün

Google Earth,Yeni Bir Güncelleme Aldı!

Fatih Akgün

Yorum Yap