Teknolojix Haber
İNTERNET

Chrome’un Bildirimleri Kötüye Kullanan Sitelere Karşı Çözümü!

Google önümüzdeki ayda yayınlanması planlanan Chrome 84 ile birlikte, bildirimleriyle kullanıcıları  rahatsız ettiğini düşündüğü siteleri kara listeye almaya başlayacak. Uyarı yayınlama ayrıcalığını kötüye kullanan sitelerden gelen bildirim istekleri engellenecek.

Google ürün yöneticilerinden PJ McLachlan, 28 Mayıs’ta şirketin blogu için yazdığı yazıda, “Kötüye kullanılan bildirim pencereleri Chrome hakkında kullanıcılardan en sık aldığımız şikâyetler arasında yer alıyor” demişti. McLachlan’ın söylediğine göre bu tip bildirimlerin büyük bir kısmı, az sayıdaki siteden kaynaklanıyor.

McLachlan’a göre kötüye kullanım bildirimleri iki kategoride toplanıyor.

  1. İzin isteği sorunları; kullanıcıları yanlış yönlendirerek onları genellikle daha fazla bildirime izin vermeye götürüyor.
  2. Bildirim sorunları; dolandırıcılık saldırıları yapan ve kötü niyetli yazılımlara bağlantı veren, sistem uyarılarını taklit eden ya da sohbet iletileri gösteren daha kötü uyarılar anlamına geliyor.

Google’ın kötüye kullanım bildirimlerine sahip olan internet sitelerine, Chrome’un yeni kurallarını uygulamaya başlamasından en az 30 gün önce e-postayla bilgilendirme yapılacak ve ilgili sitelere sorunu düzeltme şansı verilecek ve siteler ikinci bir değerlendirme için başvurabilecek.

Related posts

Akıllı Saatler için Google Play Store Atılımı

Fatih Akgün

Netflix ve Amazon Prime Video, RTÜK’ten lisans aldı

Vildan Çelik

Microsoft, Linux İçin Edge’i İlk Kez Gösterdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap