Teknolojix Haber
ROBOTLAR UZAY ve SAVUNMA

CIMON 2 robotu, SpaceX tarafından uzaya gönderildi

Astronotların ses tonlarını analiz ederek duygusal durumlarını anlayabilen CIMON 2 asistan robotu, SpaceX tarafından uzaya fırlatıldı.

SpaceX, dün NASA için çok önemli bir uzay görevine çıktı. Şirketin CRS-19 ismini verdiği bu görevde, bir Falcon 9 roketi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotlar için ikmal maddeleri ve bilimsel ekipmanlardan oluşan yaklaşık 2.6 tonluk bir kargoyu yörüngeye taşıdı. Görevin en ilginç kısımlarından birisiyse ISS’e gönderilen yeni yapay zeka destekli asistan robot CIMON 2’ydi. (Crew Interactive Mobile Companion 2).

CIMON 2 robotu, IBM ve Airbus iş birliğinde Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) için geliştirildi. Aynı robotun bir önceki versiyonu olan CIMON, 2018’in yaz aylarında ISS’e gönderilmiş ve uzaydaki ilk görevinde önemli bir başarıya ulaşmıştı. Alman uzay ajansı, şimdi bu robotun yapay zeka kabiliyetlerini geliştirdi ve işlevselliğini artırarak tekrar Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi.

CIMON 2’nin yeni yapay zeka özellikleri arasında en dikkat çekeni “Watson Ses Tonu Çözümleyicisi” (Watson Ton Analyzer) olmuş. IBM’in ifadelerine göre CIMON 2, ses tonlarını analiz ederek astronotların duygusal/ruhsal durumlarını anlayabiliyor ve buna göre tepkiler verebiliyor. Konuyla ilgili konuşan IBM temsilcileri,“Bu yeni güncellemeyle birlikte CIMON bir bilimsel asistandan, empati kurabilen konuşkan bir partnere dönüştü.” sözlerini kullandı.

Related posts

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodle’ı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Kas Hastası Çocuklar İçin Tasarlanan ‘Mobil Yürüme Robotu’

Fatih Akgün

Rusya 3 bin askeri ile tatbikat gerçekleştirecek

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap