Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Çin, Hastanelerde Medikal Robot Devrini Başlattı

Corona virüsü (covid-19), Dünya çapında salgın hastalık (pandemic) haline geldiğinden beri, hastaneler açısından büyük tehdit oluşturmakta. Bu dönemde hastanelerdeki iş yükünü azaltmak için medikal robotlar önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Cheetah Mobil’in desteklediği bir robot şirketi olan Orion Star, ön teşhis ve tedavi için yol gösterebilecek robotları, Çin’deki hastanelerde kullanmaya başladı.

İnsanların emirlerini takip eden robotlar, verileri toplamak, depolamak ve iletmek üzere tasarlandı. Bu verilerin içinde, hastaların ateş seviyelerini gösteren sağlık bilgiler de bulunuyor.Bu robotlar ayrıca, tıbbi malzemelerin taşınmasında da yardımcı olacak.

medikal robot ile ilgili görsel sonucu

Robotlar, yapay zeka sayesinde hastane ortamına uygun davranabilecekler.İletişim için uygun ve doğal ses tonu, yüz tanıma sistemi ve hastane navigasyonu yapabilmek, robotların önemli özelliklerinden bazıları.

Sağlık çalışanları artık rutin incelemeleri uzaktan yapacak, hastalarla uzaktan iletişim kurabilecek. Salgın yüzünden özellikle hastanelerin büyük risk taşıdığı bu dönemde, robotların çalışanların yerini alması hastalığın yayılmasının önlenmesinde büyük öneme sahip.

Related posts

Huawei’den Yapay Zeka Destekli Koronavirüs Tanı Hizmeti

Yasemin ACAR

Yapay Zeka, Koronavirüs hakkında sorulan sorulara cevap verebildi mi?

Fatih Akgün

Yapay Zeka, Gelecekte Savaş ve Barışlara Karar Verebilir

Fatih Akgün

Yorum Yap