Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Çin, Mars’ a gidiyor.

Koronavirüs salgını sonrası Çin’de hayat normale dönüyor. Çin, Mars’a gönderilecek keşif aracına ilişkin ilk adımı attığını duyurdu. Pekin yönetimi, ülkenin ilk Mars keşif misyonunun adı ve logosunu 24 Nisanda duyuracağını açıkladı.

Çin’de koronavirüs salgını sonrası hayat iyice rutine dönüyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Çin’den Mars’a gönderilecek keşif aracına ilişkin ilk adımı attığını duyurdu. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Çin’in ilk Mars keşif misyonunun adı ve logosunu, 24 Nisan Çin Uzay Günü’nde halka açıklayacağını duyurdu. Çinin Mars keşif misyonu hedefi; tek bir fırlatma ile yörünge ve iniş denetimi yapmak, gezegeni küresel ve kapsamlı olarak araştırmak ve Mars’ın yüzeyindeki önemli bölgelerde ayrıntılı incelemelerde bulunmak.

GEÇEN YIL MARS’A KEŞİF TESTİ YAPILMIŞTI

Öte yanda, Çin’in kuzeyindeki Hıbey eyaletine bağlı Cangciakou kentinin Huaylay ilçesinde dünyadaki yer çekiminin üçte birine sahip çalışma alanında geçen yılın Kasım ayında “Marsa iniş deneyi” yapılmıştı. Çin Ulusal Uzay İdaresi Sistem Mühendisliği Departmanı Direktör Yardımcısı Zhao Jina, bu yıl Mars’a uzay keşif aracı göndereceklerini duyurmuştu.

Related posts

SpaceX’in StarshipSN4 prototipi roket motorunu ateşledi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

SpaceX, ilk insanlı uzay mekiği uçuşunu hava koşulları nedeniyle erteledi

Fatih Akgün

SPACEX DRAGON KARGO MEKİĞİ ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU YOLUNDA

Fatih Akgün

Yorum Yap