Teknolojix Haber
BİLİM

Çin Uzaya İki Roket Gönderdi!

SpaceX’in uzaya gönderdiği ilk astronot aslında geçen hafta havacılık tarihi için meydana gelen tek büyük yenilik değildi. Aynı zamanlarda Çin iki roketini uzaya fırlatmayı başardı.
Geçtiğimiz hafta NASA ve SpaceX tarihi bir anla meşgulken, Çin de havacılık konusunda başarılı geçmişine bir başarı daha ekliyordu. Çin hükümeti, 30 Mayıs tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu aracılığıyla iki başarılı roket atımı gerçekleştirerek rekor kırdı.

Çin tarafından uzaya gönderilen iki roketten ilki Pekin saatiyle 30 Mayıs günü sabah 4:13’te fırlatıldı. Uydular başarılı bir şekilde uzaya gönderildi ve Çin devlet yayıncılarından CCTV’ye göre, Güneybatı Çin’den havalanan uydular sınırı başarılı bir şekilde geçti.

Long March-11 isimli roketin tasarım şefi Peng Kunya, kendisiyle yapılan röportajda Long March-11’in Xichang Uydu Merkezi’nden ilk kez uzaya gönderildiğini ve bu durumun roketin farklı bölgelerden de kolayca havalandırılabileceğini kanıtladığını ifade etti.

Long March 11’in başarıyla uzaya gönderilmesinden yaklaşık 36 saat dahi olmadan Çin hükümeti diğer uydusunu da uzaya gönderdi. Long March-2D isimli uydu ise Jiuquan Uydu Merkezi tarafından Pekin saatiyle 31 Mayıs akşamı saat 4:53’te başarılı bir şekilde fırlatıldı. Böylelikle Çin hükümeti havacılık ve uzay alanlarında uzun yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaların başarılı sonuçlarını almaya devam ederek ülkenin bilim alanındaki başarısını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında siz Çin’in bilim alanındaki çalışma ve girişimlerini nasıl buluyorsunuz?

Related posts

Microsoft, Mobil Office Uygulamalarının Tasarımlarında Değişikliğe Gitti

Fatih Akgün

Dünya’ nın geleceğini aşırı sıcaklar tehdit ediyor !

Fatih Akgün

Yeni Nehir! Grönland Bölgesinin Altında Keşfedildi…

Meryem ACAR

Yorum Yap