Teknolojix Haber
YAŞAM

Çin’de Ani Ölüm Sebebi Yeni Virüs: Hantavirüs

Dünya koronavirüsle başa çıkmaya çalışırken Çin’den yeni bir virüs haberi geldi. Bu kez de bir kişi, kemirgenler aracılığıyla insanlara bulaşabilen “hantavirüs” nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, kısa bir süre içerisinde de dünyanın hemen her yerine yayıldı ve Dünya Sağlık Örgütü, bu virüsü pandemi olarak ilan etti. Çinli yetkililer, ülkedeki durumun normale dönmeye başladığını duyurmuşlardı ancak şimdi yaşanan bir gelişme, Çin’in yeni bir virüs ile karşı karşıya olabileceğini düşündürdü.

Koronavirüs ile ilgili yapılan çalışmalar, bu virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini ve yüksek bulaşıcılıkta olduğunu ortaya koymuşlardı. Ancak Çin’de görülmeye başlayan yeni virüs, en azından solunum yolu aracılığıyla insandan insana bulaşmıyor. “Hantavirüs” olarak isimlendirilen virüs çeşidi, kemirgenlerden insanlara bulaşıyor ve çeşitli hastalıkların fitilini ateşliyor. Peki bu virüs, Çin’de nasıl ortaya çıktı?

Fare

 Global Times, pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Yunnan eyaletinde bulunan bir erkeğin otobüs ile seyir halinde iken hayatını kaybettiğini yazdı. Bu ölümle ilgili yapılan incelemeler, söz konusu kişinin hantavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya çıkardı. Yetkililer, aynı otobüste bulunan 32 kişiye daha bu virüsle ilgili test yapıldığını ve karantinaya alındığını açıkladılar.

Hantavirüs tam olarak nedir, nasıl bulaşır?

ABD’nin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan açıklamalara göre hantavirüsler, kemirgenler tarafından taşınan ve insana bulaştırılan; insanlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir virüs çeşidi. Hava yolu ile bulaşmayan hantavirüs; kemirgenlerin idrar ya da dışkıları aracılığıyla bulaşabiliyor. Ayrıca bu virüsü taşıyan kemirgenler tarafından ısırılmak ya da tükürüğüne dokunmak da bu virüsün bulaşmasına neden olabiliyor.

Related posts

Dünyanın En Genç Üniversite Mezunu Olmaya Adaydı, Üniversiteyi Bıraktı

Fatih Akgün

Büyüyünce ne olacaksın? Drone Pilotu!! Geleceğin meslekleri nelermiş..

Fatih Akgün

Bankalar saat kaçta açılıyor kaçta kapanıyor?

Fatih Akgün

Yorum Yap