Teknolojix Haber
BİLİM

Çin’de en son yapılan Corona Virüs analizi: Kimler daha çok etkileniyor?

Çin’deki Corona Virüs vakaları verileri üzerinde yapılan araştırmada dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Erkekler ve kadınların Corona Virüse yakalanma yüzdesi neredeyse birbirine yakın. Ancak istatistiklere göre erkekler kadınlara göre virüsten daha ağır şekilde etkileniyor.

Salgının neredeyse bittiği söylenen Çin’den gelen veriler, Corona virüsünü taşıyanların çoğunun hafif belirtilerle hastalığı atlattığını gösteriyor.

Virüs salgınıyla ilgili ayrıntıların anlaşılması zaman alacak, ancak 44672 hastadan gelen şu anki veriler, her 100 kadın hastaya 106 erkek hastanın denk düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte erkeklerin %63,8 ile hastalıktan kadınlara göre daha çok etkilendikleri, daha doğrusu can kaybının erkeklerde daha fazla yaşandığı görülüyor.

Teşhis koyulan hastaların %80,9’u hafif belirtiler gösterirken yaklaşık %4’ü, ciddi vakalar olarak belirlendi. %5’lik dilimin durumuysa kritik olarak tanımlanıyor. Kritik vakaların sayısı az da olsa, birçok sağlık kurumunun zor durumda olduğu biliniyor.

Araştırmaya göre 49 yaş ve altındakilerin ölüm oranı %0,2 iken, 80 yaş ve üzerinin ölüm oranı %14,8’e çıkıyor.

Çocukların hastalıktan neden yetişkinler kadar etkilenmediği henüz tam olarak bilinmiyor.

Başka bir hastalığı varken Corona Virüsü‘nden etkilenenlerin ölüm oranının, sağlıklı insanlardan çok daha yüksek olduğu görülüyor. Bu yan hastalıkların yanında ise, kalp – damar hastalıkları ve diyabet geliyor.

Çin’de kaydedilmiş 80.928 vaka bulunuyor. Bu vakalardan 70.420’si iyileşmiş durumda. Yani toplam vakaların yüzde 87’si Corona Virüsü’nden kurtulmuş. Ölü sayısı ise, 3.245 olarak, yani toplamın yüzde 4’ü olarak kayıtlara geçiyor.

Related posts

Malezya’da 17 bin yıllık taş eşyalar bulundu

Fatih Akgün

Bilim insanları, Covid-19 dan izleri takip ediyor : Kanalizasyondaki atık sular !

Büşra Seyhan

Kernal Bio İle Kanser ve Covid-19’a Karşı Biyoteknolojik Bir Girişim

M. Büşra Kaya

Yorum Yap