Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Çin’deki Radyo Teleskop (FAST) Uzaylı Sinyali Arayacak!

Çin radyo teleskop projesiyle tekrar kendisini gösterdi. Alanında dünyanın en büyüğü olarak kendisini gösteren Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), göreve başlamaya hazırlanıyor. Büyük yapısı ve göreviyle dikkatleri üzerine çeken FAST, yeni gözlemlerine başlayacak.

Uzaydaki dalgaları dinleme görevi yapan gözlem aracı, uzaydan radyo frekans dalgalarını dinlemeye çalışacak. Bir bakıma, teleskobun dünya dışında yaşam olup olmadığını belirlemek için çalışacağı söyleniyor. Çünkü bilim insanları yıllardır bu soruya cevap arıyor.

Çinli radyo teleskop uzayı dinleyecek

Dünyanın birçok bölgesinde uzayda yer alan radyo dalgalarını takip etmek için istasyonlar kuruluyor. Bu istasyonlar arasında en çok dikkat çeken ise FAST oldu. Yapımı 2011’de başlayıp 2016’da biten teleskobun çevresi ise 500 metre olarak öne çıkıyor. Teleskop tepelerin arasındaki doğal bir çukura inşa edildi.

Devasa boyutta olan radyo teleskop için önümüzdeki eylül ayı işaret edildi. Bu tarihle birlikte farklı yaşamların sinyalini aramaya başlayacak olan FAST, eğer başarılı olursa uzaylılardan gelen sinyal ve radyo dalgalarını yakalamasıyla tarihe geçecek.

Yıllar boyunca uzaydan gelecek olan farklı yaşamlara ait sesler merak ediliyor. Eğer teleskop ses yakalamayı başarırsa insanlık tarihinde yeni bir sayfa açılabilir.

Related posts

Rusya , Uzaya Yeni Navigasyon Uydusunu Gönderdi!

Fatih Akgün

NASA, Jüpiter’de Oldukça Büyük Bir Kasırga Keşfetti

Fatih Akgün

S-500 uzaydaki hipersonik hedefleri imha edebilir

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap