Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Çin’den Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı

Çin’den Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı

Geçtiğimiz 2019 yılının Ekim ayında Çin’in başkenti Pekin yakınlarında düzenlenen  fuarda, uçan daireye benzeyen, saatte 650 km hız yapabileceği ve 6 bin metre yükseklikte uçabileceği belirtilen sıra dışı bir helikopter tanıtıldı. Bu aracın hava savunma askeri sistemlerinin sahip olduğu özellikleri barındırdığı beirtildi. Bunlarda biri olan  Füze fırlatma kapasitesine  ve radara yakalanmama özeliğine sahip olduğu söylenen . Çin’den Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı adlı helikopterin 1 yıl içinde  uçmaya başlayabileceği öne sürüldü.

 

teknik tasarım görüntelemek için tıklayınız

 

 

Helikopter ‘Dijital savaşlar için tasarlandı’

Çin Komünist Partisi’ne ait Global Times gazetesi, helikopterin “geleceğin dijitalleşen savaşları için tasarlandığını” duyurdu.

21’inci yüzyılın teknolojisiyle donatılmasına rağmen 1950’lerin bilim kurgu filmlerindeki uzay gemilerini andıran helikopterin prototipi, geçtiğimiz 2019 yılı Ekim ayında düzenlenen Tianjin’deki 5. Çin Helikopter Fuarı‘nda sergilendi. Bu  prototip gelişen teknolojinin berberinde savunma sanayii içinde büyük bir ilerleme getirdiğini gözler önüne seriyor.

Helikopterin iki kişilik kokpiti aracın ortasında bulunuyor ve  7,6 metre uzunluk ve 2,85 metre yükseklik ölçülerine sahip.

Helikopter sahip olduğu İki turbo jet motoru  sayesinde saniyede 16,5 metre yükselebiliyor.

Global Times’a göre, Çinli askeri gözlemciler, yüksek hızı ve radara yakalanmama özelliklerinin helikoptere savaş alanlarında büyük avantaj sağlayacağını söylüyor.

Ancak gazeteye göre bazı uzmanlar helikopterin güvenli bir şekilde uçabileceği konusunda endişe belirtti. Bu uzmanlar, ABD dahil başka ülkelerde geçmişte bu tür tasarımların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekti.

Kaynak: Hürriyet, savunmasanayii

Related posts

Loyal Wingman prototipi RAAF’e teslim edildi.

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA, SpaceX’in ISS’ye İlk İnsanlı Uçuşunun Mayıs Ayında Gerçekleşeceğini Açıkladı

Fatih Akgün

Noel Babanın kızağı mı? Musk’ın Starlink uyduları mı?

Büşra Seyhan

Yorum Yap