Teknolojix Haber
YAŞAM

Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui’den Koronavirüs Açıklaması

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin’de kullanılan koronavirüse karşı etkili ilacın olumlu geri dönüşümler aldığını, bir aşının klinik deney sürecine girdiğini ve 15 saniyede koronavirüs testi yapacak kitin uygulamaya geçtiğini söyledi.

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin’de koronavirüse karşı etkili ilaçların tedaviye olumlu cevap verdiğini, yine aynı hastalığa karşı bir aşının klinik deney sürecine girdiğini söyledi. Wei, ayrıca 15 saniyede koronavirüs testi yapan kitin Çin’de üretildiğini belirtti.

Başkonsolos Cui Wei şunları söyledi:

Koronovirüs üzerinde asıl etki eden ilaç şu an Arge süreci içinde ama 2-3 ay içerisinde hem mevcut ilaçlar hem de Çin geleneksel tıb yöntemleriyle 70 bin kişinin taburcu olmasını sağladık. Mevcut ilaçlardan ikisinin etkili olduğunu tespit ettik. Biri klorokin fosfat diğeri de favipiravir.  Favipiravir daha etkili görünüyor. Geniş spektrumlu antivirüs ilacıdır. 80 kişilik gruptaki tedavi süresine baktığımızda 35 kişinin nükleik asit negatif çıkma süresi 4 gün oldu. Kalan 45 kişinin negatif çıkması 11 gün sürdü. Bu ilacı kullananların 2.5 günde ateşi düştü.

11 günde iyileşecek hastaları 4 günde iyileştiren ilaç

Bütün kullandığımız tıp ilaçları dünyada mevcut olan ilaçlar.

Dün akşam bir aşının klinik deneye girmesi onaylandı.

Farklı ekiplerle aynı zamanda beş aşı üzerine gittik. En önden gelen aşıyı akşam klinik denemeye girmesine izin verdik.

Gönüllülere aşı yapıyoruz. Son aşamada olduğumuzu düşünüyorum. Dün Amerika’daki bir aşı da klinik deney sürecine girdi. En azından dünyada bir ABD’de bir de bizde klinik deney sürecine girdi. Nisan ayında bizim aşılardan biri ya da hepsi klinik deneme sürecine girecek. Ya da acil durumda toplu şekilde kullanıma girebilir.

Çin’de koronavirüsü 15 dakikada tespit eden test kiti 

Bilim adamlarımız bu test ile 15 dakika içinde bir damla kanda sadece koronavirüsü değil 6 çeşit hastalığı tespit edebiliyor. Büyük çaplı üretme yeteneğine sahip olup olmadığına dair şu anda bende bilgi yok. Ama bu konuda Çin çok acele bir şekilde gece gündüz çalışıyor.

Related posts

Microsoft Mühendisi Koronavirüs Aşısını Test Etti!

Fatih Akgün

Antarktika’da yeni bir ada

Fatih Akgün

IMDb puanlı en iyi 20 bilim kurgu filmi!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap