Teknolojix Haber
BİLİM

Çinli Bilim İnsanlarının Açıklamalarına Göre ‘Üretilen Koronavirüs Aşısı Yüzde 99 Etkili Olacak’

Koronavirüs salgını bazı bölgelerde etkisini kaybetmeye başlasa da hâlâ kritik düzeyde olan bölgeler var. Koronavirüs için aşı çalışmalarının devam ettiği bugünlerde Çin’den yeni bilgiler geldi. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre üretilen koronavirüs aşısı yüzde 99’luk bir etkiye sahip olacak.

Dünyanın birçok yerinden şirket, kurum ve bilim insanları koronavirüs aşıları üzerinde aylardır çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda Çin merkezli CanSino BiologicsOxford Üniversitesi ve Londra merkezli Imperial College Üniversitesi‘  koronavirüs aşısı için çalışıyordu.  Bu araştırmaların birçoğu da deneylerde ikinci aşamaya geçebilmişti. Fakat koronavirüs aşısına dair güçlü iddialar, bu 5 kurumun arasında bulunmayan bir şirketten geldi.

Çin merkezli bulaşıcı hastalıklara karşı aşı üretme ve bu aşıların dağıtımı konusunda çalışmalar yapan bir biyofarmasötik şirketi olan Sinovac ve Çinli bilim insanları COVID-19 aşısını geliştirdiklerini açıkladı. Ayrıca Sinovac, an itibari ile bazı Avrupa ülkeleri ile aşı ile ilgili temas hâlinde olduklarını açıkladı. İngiliz haber ajanslarından gelen bilgilere göre, aşının klinik deneylerinde ikinci aşamada olduğunu ve binden fazla insanın bu klinik deneylerde gönüllü olarak yer aldığını bildirdi. Sinovac bünyesinda çalışan bilim insanlarından biri olan Luo Baishan yaptığı açıklamada “üzerinde çalışılan aşının yüzde 99 oranında başarılı olacağından emin olduklarını” belirtti. Bu aşının ismi ve üretim geliştirme aşamalarına dair bazı detayları da açıklandı.

Aşının ismi ‘Coronavac’ olacak:

İngiliz haber ajanslarından gelen diğer bilgilere göre, aşı ilk olarak maymunlarda denendi.  Sonuçlara göre aşı maymunları koronavirüsden koruyor. Sinovac tarafından da bu konuyla ilgili “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları 8 maymun üzerinde yapılan deneylerde, maymunlara iki farklı koronavirüs aşısı enjekte etti. Yaklaşık üç hafta sonra SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakılan maymunlarda hiçbir enfeksiyon belirtisi görülmedi.”dedi.

Sinovac yaptığı açıklamaların devamında, aşının deneme süresinin üç aşamadan oluşacağını ve aşının maymunlardan sonra insanlar üzerinde de deneneceğini belirtti. Fakat öne sürülen olumlu gelişmelere ve iddialara rağmen Sinovac yetkilileri, henüz bu aşı hakkında tartışmak için erken olduğunu ve aşının deneme süreci dâhilinde hâlâ bazı Avrupa ülkeleri ile temasta olduklarını söyledi.

 

Related posts

Bilim İnsanları: Güneş’te Anlam Veremediğimiz Bazı Gariplikler Yaşanıyor

Fatih Akgün

Bilim İnsanları Potansiyel Yaşam Olan 2 Farklı Süper Dünya Keşfetti

Fatih Akgün

Son Dakika! 9 Avrupa Ülkesine Uçuş Yasağı…

Meryem ACAR

Yorum Yap