Teknolojix Haber
UYGULAMA

Çinli Uygulamaların Kaldırılmasını İsteyen Uygulamanın Kendisi Kaldırıldı!

Google, Çinli uygulamaları kaldıran veya kaldırılmasını isteyen bir uygulama olan “Remove China Apps“ı,

Play Store‘dan kaldırdı.

Google, Play Store‘daki “Remove China Apps” (Çin Uygulamalarını Kaldır) uygulamasını kaldırdı. Uygulama, Hindistan ve Çin arasındaki bir sorundan dolayı Hindistan’da popüler hale gelmişti.

Remove China Apps Uygulaması Nedir?

 

 

Remove China Apps” uygulaması, kullanıcının telefonunu tarayarak Çinli geliştiricilerden veya şirketlerden gelen ve cihazda yüklü bulunan uygulamaların bir listesini görüntülüyordu. Bu listeyi kullanarak Çin kökenli uygulamaları kaldırmak mümkün oluyordu. Uygulama, Hindistan merkezli OneTouch AppLabs adlı bir şirket tarafından geliştirilmişti ve Play Store‘dan bedava olarak indirilebiliyordu.

Hindistan’ın Ladakh bölgesindeki askeri bir mesele sebebiyle iki ülke arasındaki gerilimler son birkaç haftada yükselmişti. Bundan dolayı Hindistan hükümeti, ülkede bir milyardan fazla insanı yerel olarak üretilen malları almaya davet etmişti.

Google, uygulamayı “Yanıltıcı Davranış İlkesini” ihlal ettiğinden dolayı kaldırdı. İlkelere göre uygulamaların kullanıcının bilgisi ve rızası olmadan cihaz ayarlarını veya diğer işlevlerini değiştirmemesi gerekiyor. Uygulamaların diğer uygulamaları kaldırmaya teşvikte de bulunmaması gerekiyor.

Bununla birlikte uygulamanın kullanıcı verisini çalmadığı ve arka planda gizli işler çevirmediği belirtiliyor.

Related posts

Google’ın Türkiye’de yeni çıkacak Android cihazlarla ilgili kararı

Fatih Akgün

Dünya devi  Google bu kez en kapsamlı beyin haritasını dünyayla paylaştı…

Meryem ACAR

Google Play Store’a Yenilik!

Yorum Yap