Teknolojix Haber
İNTERNET

Cloudflare, reCAPTCHA’yı Kullanmama Kararı Aldı!

İçerik dağıtım ağı olan Cloudflare, uzunca bir süredir iş yaptığı Google ile bağlarını koparacak. Şirketin kurucu ortağı Matthew Prince tarafından yapılan açıklamalarda, artık Google’ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılmayacağı onun yerine hCaptcha’ya geçiş yapacağını belirtti.

reCAPTCHA, çoğu zaman karşımıza çıkan bir güvenlik hizmeti. Herhangi bir internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkması muhtemel olan reCAPTCHA, siteye yapılan giriş denemesinin gerçek bir kullanıcı tarafından mı gerçekleştirildiğini yoksa bu denemenin bir bot aracılığıyla mı gerçekleştirildiğinin tespitini sağlıyor. Google, reCAPTCHA hizmeti ile bazı görseller sunuyor ve bu görsellerin doğru bir şekilde seçilmesini istiyor.

Peki neden vazgeçiyor? Bu sorunun da cevabını veren Prince, Google’ın artık bu hizmet için yıllık bazda milyonlarca dolar istediğini ve Cloudflare’ın bu maliyeti karşılayabilmek için zam yapmak durumunda kalacağını, bu yüzden de reCAPTCHA’dan vazgeçmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Prince, bundan sonra fotoğraflı kimlik doğrulama sistemi için yine ABD merkezli bir firma olan Intuition Machines‘i tercih edeceklerini açıkladı. Yani Cloudflare üzerinden hizmet alan internet siteleri artık, Google’ın reCAPTCHA’sı yerine hCaptcha‘yı kullanacak. Google’ın hizmeti ile neredeyse aynı olan hCaptcha, internet sitelerinin güvenliğini sağlamaya devam ederken Cloudflare için de çok daha düşük bir maliyete patlayacak.

Cloudflare’ın hCaptcha’ya geçiş yapıyor oluşu, şirket için işleri daha da kolaylaştıracak. reCAPTCHA kullanırken yaşadığı bazı sorunların üstesinden de gelmiş olacak. Cloudflare’ın hCaptcha’ya geçerek kurtulmuş olduğu ikinci bir sorun ise kimi zaman tartışmalara da neden olan Google’ın veri toplama politikası.

Prince, hCaptcha’nın kullanıcılarla ilgili çok daha az veri topladığını, bu yüzden de müşterileri için endişelenmek zorunda kalmayacaklarını ifade ediyor. Prince, dönüşüm işlemlerinin ne zaman tamamlanacağı ve tüketicilerin hCaptcha’yla ne zaman karşılaşacaklarına dairse bir açıklama yapmadı.

Related posts

Bu Teknoloji ile Kablosuz İnternet Anlayışınız Değişecek

Fatih Akgün

Eylül ayında hacker yağması yaşandı!

Fatih Akgün

Dikkat Sahte E-Devlet ile Dolandırabilirsiniz

Fatih Akgün

1 Yorum

admin 10 Nisan 2020 at 8:30 am

Valla ilginç bir haber öğrendiğim iyi oldu

Cevaplayın

Yorum Yap