Teknolojix Haber
YAŞAM

Çocukken oynanan video oyunları beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı oluyor

Kısa süre önce yapılan bir araştırma, oyun oynamanın çocukların beyin fonksiyonlarını ve bilişsel yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olduğuna ve bu etkilerin yetişkinlikte de devam ettiğine işaret ediyor.

Çocukların belleğini kuvvetlendiriyor ve üç boyutlu farkındalıklarını artırıyor.

Frontiers’da yayımlanan araştırmaya göre küçük yaşta video oyunları oynamak çocukların çalışma belleğinin gelişmesine yardımcı olabiliyor ve yetişkin olduklarında çok daha gelişkin bilişsel yeteneklere sahip olmalarına olanak tanıyor.

Çalışmanın ulaştığı sonuca göre oyun oynama süreci çocukların belleğini kuvvetlendiriyor ve üç boyutlu farkındalıklarını artırıyor.

Marc Palaus, Raquel Viejo-Sobera, Diego Redolar-Ripoll ve Elena M. Marron’un imzasını taşıyan araştırma gençlerin herhangi bir olası değişikliğe daha hızlı tepki vermeyi öğrendiğini gösteriyor.

Medical News Today’in haberine göre Barcelona’daki Universitat Oberta de Catalunya’dan araştırmacılar gönüllülerle “Super Mario 64” oynattı ve araştırma 18 ila 40 yaşlarındaki 27 yetişkinle gerçekleştirildi.

Düzenli oyun süreci yetişkinlerde de beyin işlevlerini iyileştiriyor

Önceden oyun oynayan ancak halihazırda oyun oynamayı bırakan kişilerde yapılan incelemeler bu gelişimin oyuncuların, oyun oynamayı bırakmasına rağmen kişiler üzerindeki olumlu etkisini sürdürdüğünü gösteriyor.

Öte yandan daha önce hiç video oyunu oynamamış kişilerin de bilişsel fonksiyonlarını kendilerini bu dünyaya açarak geliştirebilecekleri aktarılıyor. Her ne kadar ilk başta önemli değişiklikler gözlenmese de düzenli oyun süreci yetişkinlerde de beyin işlevlerini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Bununla birlikte oyun oynamanın olumlu etkisi bilişsel tepkinin gelişmesiyle sınırlı değil. Bir diğer çalışmaya göre oyun oynamak gençlerde ahlaki muhakemenin gelişmesine de yardımcı oluyor. Fakat yüksek düzeyde şiddet içeren oyunlar aksi yöntem etki edebiliyor ve çocukların daha kayıtsız hale gelmesine neden olabiliyor.

Related posts

Telegram’ın kurucusu Durov’dan ‘uygarlık değişimi’ kehaneti!

Büşra Seyhan

İşte ilk rapor! YouTube milyonlarca kanalı kapattı!

Fatih Akgün

Böceklerden Elde Edilen Yağ ile Yemek Yapıldı

Fatih Akgün

Yorum Yap