Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Çocuklar için robotik kodlamayı öğrenmenin önemi

Robotik eğitimi artık çocukların küçük yaşlarda kodlama ile tanışması sağlıyor ve zihinsel gelişimlerinin de olumlu bir şekilde etkiliyor.

Robotik bilimi, her geçen gün daha da gelişiyor ve geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu sebeple yurtdışında ve Türkiye’de de bu alana ciddi anlamda yatırımlar ve teşvikler yapılıyor.  Ülkemizde de artık bazı özel okullar, kurslar ve atölyeler robotik eğitimi vermeye başladılar.

Robot ve Robotik Nedir?

Robotlar, sensörleri yardımıyla çevresinden bilgiler toplayan ve bunları girdi olarak kabul edip yorumlayarak çıktı üreten aygıtlar yani makinalardır.

Robotik bir bilim dalıdır yani robotların belli bir amaç için kullanılmasını sağlamak amacıyla üretilmesini sağlayan bilim dalı olarak tanımlanabilir.

Robotik alanında birçok bilim dalıbirlikte çalışıyor  -örneğin; mühendislik dalı ve sosyal bilimler dalı bir arada çalışıyorlar. Bilgisayar, yazılım, elektronik, endüstri, kontrol birimleri ve makina alanlarının bir arada çalışıp  birbiriyle entegre olarak robotları meydana getiriyorlar.

Son günlerde dünyada robotlarda sağlanan gelişmeler, bu konunun gelecek için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Ayrıca robotik ve kodlama öğrenen çocukların eğitim ve sosyal hayatlarında da olumlu gelişmeler izleniyor.

Çocuklar için robotik kodlamaya nasıl başlatılır?

Çocuklar için robotik kodlamaya başlamak için öncelikle oyuncaklarla alıştırılmalıdırlar. Robotik ve kodlama için özel olarak tasarlanan özel setler sayesinde çocukların bu alanda bilinçli gelişmeleri sağlanabilir. Ortalama olarak 8-10 yaşına kadar oyuncak ve  bazı yöntemler ile kazandırılması gereken kodlama yeteneği, bu yaştan sonra basit programlama dillerini öğreterek devam ettirilmelidir.

Robotik ve kodlama çocuklara nasıl etki eder?

  • Çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar,
  • Özgüvenlerinin artmasını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar,
  • Takım olarak çalışma konusunda da ciddi anlamda gelişmeler sağlar ve iletişim yönünden geliştirir,
  • Problem çözme konusunda farklı çözümleri daha hızlı bir şekilde üretmeyi başarırlar. Bu da çözüm odaklı kişiler olmasını sağlar,
  • Zihinsel olarak sağladığı gelişim sayesinde sadece bu alanda değil, eğitim hayatındaki diğer dersleri de anlamaları kolaylaşır. Bu da okuldaki başarısını etkileyerek, daha başarılı bireyler olmalarını sağlar,
  • Grup olarak çalışma sayesinde sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydeder.

Related posts

Japonya’da Son Teknoloji Robotlar  Görücüye Çıktı…

Meryem ACAR

CIMON 2 robotu, SpaceX tarafından uzaya gönderildi

Fatih Akgün

Self-Servis mi Robotlar mı!

Fatih Akgün

Yorum Yap