Teknolojix Haber
YAŞAM

ÇOCUKLARIN İNTERNET KULLANIMINDA GÜVENLİK

ÇOCUKLAR   İÇİN  İNTERNET  VE  ÇÖZÜM  YOLLARINA   BAKIŞ

Aniden gelen pandemi süreci nedeniyle çocuklar eğitimlerine internet üzerinden devam etme mecburiyetlerindeler. Görsel bir şölen içeren dünyayı önüne seren ve bilgiyi anında getiren internet adeta Alaaddin’ in sihirli lambasını çocukların eline veriyor.   Evde zaman geçiren çocukları , sokaktaki tehlikelerden ve yanlış  kişilerle dolaşmaktan koruyoruz , peki ya ellerindeki tehdit karşısında duyarlı mıyız, tedbirimizi aldık mı ? Hadi önce olası sorunları görelim.

Çocukların internet başında karşılastıkları olumsuz durumlar:
******istenmeyen arkadaşlık teklifleri

******* virüs

******ekonomik istismar ve aldatma

*****cinsel istismar ve aldatma

*****uygunsuz reklam veya filmlere ulaşma

****** zararlı ve denetimsiz bilgilere ulaşma ( uyuşturucu, intihar, bomba yapımı, ilaç yapımı..)

*** Aranan bilgiye ulaşamama nedeniyle zaman kaybı ve öğrenme isteği azalması
****** Bahsedilen bu sorunların hepsinin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Bu aşamada neler yapılabilir.

A) Veli bilinçlendirilmesi ; Bu yolla çocukların bilinçli internet kullanmaları , çocukların bakımından sorumlu olan kişilerce öğretilerek zararlı yollara sapmaları denetlenebilecektir. Velilerin bu yolla bilinçlendirilmesinin temel koşulu ise velilnin bu konuda bilinçli olmaya istekli olmasıdır. Veli talebi ile dijital okur yazarlık ve denetim teknolojik platformda sağlanabileceği gibi çocukla olumlu bir ilişki halinde , çocuk da karşılaştığı sorunları güvenle ailesine anlatabilecek bir ortam oluşturulmalıdır.

B) Çocuğun bilinçlendirilmesi; Çocuklara kendi yaşlarına uygun şekilde kişisel verilerini , ruhsal- bedensel- ekonomik güvenliğin nasıl alınması gerektiği kapasite ve algı durumlarına göre basite indirgenerek anlatılmalıdır.

C) Teknolojiden yararlanarak korunma; Bilgisayarlara veya internet sunuculara verillen komutlarla bir kısım sitelere girmek önlenebilmekte, çocuk kilidi gibi bir uygulama ile sitenin erişme açılması engellenebilmektedir. Günümüzde bu yolla sitelere giriş zaman, içerik, ad ve konu denetimi gibi yollarla sağlayabilmektedir. Uygun filtreleme yöntemi ile dijital denetim yapılarak siteye erişim her zaman veya belli bir şifre mukabilinde sağlanabilmektedir.

D) Devlet eliyle ve hukuk gücüyle koruma, .. Vatandaşların ve çocukların eğitimi ile genel ahlak, kişilik hakları gibi değerlerin korunması amacıyla kamu ve diğer araçlar toplu bilinçlendirme, kamu spotu ile bilgi genişliği sağlayarak zararlı oluşum içeren sitelere giriş önlenebileceği gibi, yasalar aracılığı ile belirli yaş altındakilerin uygunsuz sitelere girişi önlenebilmekte ve yasağı ihlal edenlerin ağır cezalarla cezalandırması yaptırımları söz konusudur.

E) Ekonomik olarak korunma hususunda; bankalar ve elektronik işlem yapan mali kuruluşların kendilerine verilen talimatın kimden geldiğini denetleyebilecek ses tarama, güçlü güvenlik duvarları , karışık şifreleme metodu ve teyit sistemlerinin arttırılması gerekmektedir.

 

Görüldüğü gibi internet ortamı bize bin bir odalı bir pencere açıp , ufkumuzu genişletirken; ebeveynler ve toplum olarak açık pencereden zararlıların girmesini önlemek yükümünü bizlere yüklüyor. Bu nedenle öncelikle kendimizin internet aracılığı ile çocukların ulaşabileceği olumsuzlukları farketmesi ve çocukları yönlendirmesi gerekmekte. Gelecekte çok daha aydın ve bilinçli gençlik oluşturmada hepimize kolaylıklar ve güvenli internet için hadi bir adım daha.
.                                                                                                                            Arzu ÖZKAN

ihttps://www.researchgate.net/publication/283236413_Cocuklarin_Internette_Arastirma_Yaparken_Karsilastiklari_Olumsuz_Deneyimleri_Ve_Bu_Deneyimlere_Yonelme .

Related posts

Evde eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birkaç site tavsiyemiz var !

Fatih Akgün

Çiftlik Bank’ın Kurucusu Mehmet Aydın’ın Yeri Bulundu

Yasemin ACAR

Black Mirror 6. sezon için ilginç reklam!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap