Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber

Çocuklarını teknolojiden uzak tutan büyük teknoloji şirket yöneticileri

Teknolojiye uzun süre maruz kalmanın çocuklar üzerindeki etkileri, uzmanlar ve ebeveynler tarafından daima tartışılan bir konu olmuştur. Kimileri çağa uymak ve çocukları geleceğe hazırlamak adına çocuklarının teknoloji ile vakit geçirmesinde büyük bir sorun görmezken, bazı ebeveynler ise teknolojiyle iç içe geçirilen bir çocukluğun ileride sosyal ve duygusal gelişim bozukluklarına yol açacağını düşünüyor. Öyle ki teknolojinin “çocuklara zararlı” olduğuna inanan grup içinde günümüz dünyasına şekil veren Apple, Google, Snapchat, Youtube ve Reddit’in yöneticileri de bulunuyor.

İşte, Büyük teknoloji devleri ve  çocukları için getirdiği kısıtlamalar;

Google’un CEO’su Sundar Pichai, 2017’de New york Times’a verdiği röportajda tüm aile üyelerinin bilgisayar, tablet, televizyon gibi teknolojik araçlarla vakit geçirme süresini sınırlamaya çalıştığını anlattı. Ortaokul çağındaki oğlunun cep telefonu olmadığını ve televizyona bir “aktivasyon kodu ile” erişebildiğini açıkladı.

Steve Jobs” un yazarı Walter Isaacson, 2014 tarihli bir röportajda New york Times’a, Silikon Vadisi tarihinin en üretken teknoloji yöneticilerinden biri olmasına rağmen, Jobs‘ un evinde neredeyse hiç bir teknolojik alet bulunmadığını söyledi.  Isaacson’a göre, özellikle aile yemekleri Apple’ın eski  CEO’su Jobs için çok özeldi, çünkü aile bireyleriyle farklı konuları tartışması ve çocuklarıyla bağlantı kurması için ona özel bir alan sağlıyordu.

 

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki ve eşi Google yöneticisi Dennis Troper, çocuklarının teknolojiyi sorumlu bir şekilde nasıl yöneteceklerini ve ekran zamanını diğer etkinliklerle nasıl dengeleyeceklerini öğrenmelerini istiyor.

YouTube CEO’su Susan Wojcick 2019’da The Guardian’a beş çocuğunun “öz kontrol yöntemlerini geliştirmesini  ve bunun için ekran zamanını sınırlaması gerektiğini” ve Çocuklarının telefonlarını ellerinden aldığını söyledi.

 

Reddit’in  kurucu ortağı Alexis Ohanian ve eşi ünlü tenisçi Serena Williams da çocuklarının teknolojiyle ilişkisinin sınırlı olmasını istiyor. Ohanian “Eşim ve ben, kızımızın teknolojiyle ilgili sınırların olmasının nasıl bir şey olduğunu bilmesini istiyoruz. Büyüdüğünde  onunla video oyunları oynamayı dört gözle bekliyorum, ancak şimdi onun için yaşıtlarıyla birlikte olmak ve ailesiyle birlikte zaman geçirmesi önemli” dedi.

 

Milyarder yatırımcı ve “Shark Tank” ın yıldızı Mark Cuban, başlangıçta çocuklarının teknolojiyle vakit geçirebilmeleri bir ödül sistemi kurdu. Bir saatlik kitap okumaları onlara iki saatlik  Netflix önerdi.  Oğlunun matematik problemlerini çözmesi karşılığında ise Minecraft oynamasına izin verdi.

 

Snapchat’in kurucu ortağı ve CEO’su Evan Spiegel ile ünlü model eşi Miranda Kerr, 8 yaşındaki çocuklarının ekran süresini haftada 1,5 saatle sınırlıyor.

Related posts

Huawei’den Koronavirüsü 2 Dakikada Tespit Edebilen Bir Teknoloji Gelebilir

Fatih Akgün

Twitter’dan geçici tweet özelliği.

Fatih Akgün

Segway, Bu Kez CES 2020 Teknoloji Fuarı Kendi Tekerlekli Koltuğunu Görücüye Çıkardı…

Meryem ACAR

Yorum Yap