Teknolojix Haber
OYUN YAZILIM

Construct 2 ile kolay yoldan oyun geliştirme

Her geçen gün dijital oyun tasarımına ilgi gösteren insanların sayısı artıyor. Bunların bir kısmı programcılık bilgisine sahipken, çoğunluğu kendi oynadığı oyunlar gibi oyunları yaratma arzusu ile bu alana ilk defa adım atan kişilerden oluşuyor.

Dolayısıyla herhangi bir programcılık bilgisine sahip değiller. Bu durumun bilincinde olan yazılım geliştiriciler de öğrenilmesi kolay ve minimum ön bilgiye ihtiyaç duyan oyun geliştirme platformları tasarlayarak dijital oyun dünyasına katkı sağlamak isteyenlerin bu alana adım atmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırıyorlar.

Bu niteliklere sahip en çok tercih edilen  oyun geliştirme platformunu olan Construct 2′ye değinelim.

Construct 2 Londralı iki kardeşin geliştirdiği bir oyun geliştirme aracıdır. Game Maker, Stencyl,  Gamesalad ve benzerleri gibi programlamaya pek gerek kalmadan oyun yapabilmenizi sağlıyor.

Basit bir görsel arayüze sahip olan Construct 2 ile oyunlar sürükle-bırak mantığıyla yaratılıyor. Behaviour (Davranış) sistemi sayesinde de oyuna eklediğiniz objelerinize kolaylıkla belirli özellikler kazandırabiliyorsunuz,  böylece bunları detaylı şekilde ayrıca programlamanıza gerek kalmıyor. Örnek verecek olursak oyuna eklediğiniz bir resme sadece “platform” behaviour‘ını ekliyorsunuz ve böylece sağa sola koşma, zıplama vb. gibi platform oyunu hareketlerini yapabiliyor. Bu sayede sadece birkaç dakikada oldukça basit olmak kaydıyla platform veya shoot’emup türünde bir oyun yapabiliyorsunuz.

Derlemeye ihtiyaç duymadan yarattığınız oyunlarda önizleme yapabilme imkanı vererek de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Sadece ilgili tuşa basarak tarayıcınız üzerinden istediğiniz an önizleme yapabiliyorsunuz.

Oldukça iyi bir oyun geliştirme aracı olan Construct 2, hem yeni başlayanların, hem de ileri seviye geliştiricilerin ön bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan 2D (iki boyutlu) oyunlar tasarlamasına olanak veriyor.

Construct 2, amatör hobi tutkunlarını, öğrencileri ve indie oyun geliştiricileri için uygun. Profesyoneller ise Android ve iOS temelli cihazlar için oyun geliştirmekte bu uygulamayı kullanabilirler.

Sağladığı görsel efektler de gayet başarılı olan Construct 2 ile yaratılmış popüler oyunlardan bazıları ise şunlar: Yokai, The Iconoclasts ve Classic Vania.

Related posts

Call of Duty: Warzone 15 Milyon Oyuncuyu da Aştı

Fatih Akgün

Call of Duty: 6. Sezonu Vahşi Batı Temalı Karşımızda.

Yağmur Kübra Yazıcı

iPhone Mail Uygulamasında Güvenlik Açığı Bulundu!

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Orhan 22 Kasım 2020 at 11:07 am

Construct 2 kullanımında kod bilmek gerekmemesi gerçekten motive edici oldu. Kaleminize sağlık

Cevaplayın
Cüneyt 22 Kasım 2020 at 2:06 pm

Construct , game maker gibi oyunları tasarlarken sürükle bırak teknolojisyle gerçekten ultra yeni başlayanlar için güzel bir oyun motoru. Ancak ücretsiz sürümünün kısıtlamalara tabi olmasi ve senelik 399 TL gibi bir fiyatının olması, ayrıca motorun son sürümü construct 3’ün 2017 yılında piyasaya sunulması ve fazla güncelleme gelmemesi başlıca dezavantajları bence.

Cevaplayın

Yorum Yap