Teknolojix Haber
OYUN

Corona Labs : Bir Oyun Motorundan Fazlası

Öne_Çıkan_Görsel

Tam 2,5 Milyar Android ve 325 Milyon İos işletim sistemini kullanan telefon var yer yüzünde. Hal böyleyken aklına takılmayan kimse yoktur ki, bu iki işletim sistemi için oyun geliştirmek istemesin. İşte bunun için bugün bu yazımızda sizlere Solar 2D ( Eski adı Corona SDK )’yi herşeyi ile anlatacağız

Yazımıza geçmeden önce kısaca Solar 2D’den bahsedelim, Solar 2D oyun motoru , tamamen ücretsiz olan, Javascript‘in bile yazıldığı 1993 yılında ortaya çıkan Lua dili ile yazılmış, sizlere tek bir kod tabanıyla Linux, Windows, Android, İos, cihazlar için oyun veya uygulama (Uygulama konusunda tabii ki bir JavaScript değil), içinde ücretsiz yüzlerce ses, grafik oluşturma, kullanıcı girişi ve parçacık efect APİ‘leri barındıran bir oyun motorudur.

Şimdi gelin, Solar 2D’nin kuruluşundan, SDK ve APİ nin neler olduğuna, avantajlarından dezavantajlarına ve çalışma mantığı ile örnek oyunlara değindiğimiz yazımıza geçelim.

 

İçindekiler 

  1. Solar 2D’nin Kilometre Taşları
  2. SDK ve APİ’yi Anlamak
  3. Corona SDK’nın Avantajları ve Dezavantajları
  4. Solar 2D’nin Yüklenmesi ve Kurulumu
  5. Bir Proje oluşturmak

 

 

Solar 2D’nin Kilometre Taşları

Aralık 2007 Adobe Flash Lite ekibinde de yer alan Walter Luh ve Carlos Icaza , 2007 yılında Adobe’dan ayrılarak ismi daha sonra Corona Labs olacak Ansca Mobile kurdu. 
Aralık 2009 Ansca Mobile İPhone için ilk Corona SDK 1.0’ı duyurdu. 2010 Şubat ayında ise 1.1 sürümü ile güncellendi.
Eylül 2010 Corona SDK’nın 2.0 versiyonu yayınlandı. İpad ve Android için çapraz platform (Cross Platform) desteğini sundu. Yeni sürüme Game Edition’ı ekledi. ( Fizik motoru )
Ocak 2011 Corona SDK’nın Windows XP versiyonu yayınlandı ve oyun geliştiricilerine bilgisayarda oyun geliştirme fırsatını verdi. 
Nisan 2012 Kurucu ortak ve CEO Carlos Icaza şirketten ayrıldı. Bundan hemen kısa bir zaman sonra Haziran 2012’de Ansca Mobile adını Corona Labs Inc. olarak değiştirdi.
Mart 2015 Corona SDK tamamen ücretsiz olduklarını ve yakın zamanda Mac OS X için dağıtımı hedeflediklerini bildirdi. 
Kasım 2015 Corona Labs Inc. Apple TV için tvOS geliştirmeyi desteklediklerini duyurdu.
Haziran 2017 Corona Labs, Enterprise’ın Corona Native olarak yeniden adlandırıldığını, herkes için ücretsiz olduğunu ve temel ürünün bir parçası olarak dahil edildiğini duyurdu
Ocak 2019 Corona 2D’nin GNU GPLv3 lisansı altında açık kaynaklı olacağını ve Corona Labs ile anlaşma üzerine ticari lisans seçeneği sunacağını duyurdu 
-/2020 Motorun adı Corona SDK’dan Solar2D’ye değiştirildi. Bu, Corona Labs  ve COVID-19 salgınının kapatılmasına yanıt olarak yapıldı . Corona Labs ayrıca ticari lisanslar sunmayı bıraktı ve açık kaynak lisansını GPLv3’ten daha izin veren MIT Lisansına çevirdi
Tablo Kaynak : Wikipedia

SDK ve APİ’yi Anlamak

İnternetten demonte bir masa aldığınızı hayal edin, ancak bu masayı kurmak için evinizde ne bir alet ne de kullanma kılavuzunun olmadığını düşünün. Masayı kurmanın imkansıza yakın olduğunu tahmin etmişsinizdir.

Sdk Nedir ?

SDK (Software Development Kit) veya Yazılım Geliştirme Kiti herhangi bir işletim sistemi için oyunlar veya uygulamalar yazılmasına olanak tanıyan internetten kolayca indirebileceğiniz bir araç setidir. Yukarıda verdiğim masa örneğinde ise, masa sizin kurmayı planladığınız oyun ise SDK sizin bu oyunu kurmakta kullanacağınız benzersiz bir alet çantasıdır. O alet çantasının içinde kütüphaneler, ses dosyaları, belgeler, kullanıcı girişi, fizik kurallarını ve APİ’ler vardır. Oyunlarınızda veya uygulamalarınızda işlevi veya belli platformlar için farklı SDK’lar bulunmaktadır.

Api Nedir ?

API, yazılımların birbirleri ile belli kurallar dahilinde ( rutinlerin, veri yapılarının v.s. ) nasıl tanımlanması gerektiğinin anlatılması ve iletişime geçmesi için yazılan ara yüzlerdir. Yani masa örneğinde elimizde olan oyunlarımızı veya uygulamalarımızı yazmak için kılavuzumuzdur bizim. Api’ler bizi Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda olmadığımızı kanıtlar.

Api İle Sdk Arasındaki Farklar ? 

Her sdk hemen hemen içerisinde api bulundurur. Ancak Api’ler hiçbir zaman sdk barındırmaz.

API’ler genellikle sınıf tanımları ve bu sınıfların davranışı ile ilgili açıklamaları içerir. SDK, örnek programlar ve araçların yanı sıra API dokümantasyonu içerir.

 

api-v-sdk-01

 

API, farklı uygulamalar için birbiriyle iletişim kurmak için bir arayüz olarak hizmet eder ; buna karşın, bir SDK, bir yazılım geliştirme programı için gerekli araçları ve yardımcı programları seti sağlar.

API, işlevler hakkında yalnızca özellikler ve açıklamalar içerirken, bir SDK  örnek kod, teknik belgeler, araçlar ve yardımcı programları içerir.

Bu temel anlayışlar umarım Api ile Sdk arasındaki farklı anlamanıza yardımcı olmuştur.

Corona SDK’nın Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları 

 • Oyun geliştiricilerine Android, İos, Windows, Linux, tvOS, Android TV platformlarında tek bir kod tabanıyla oyun geliştirmenize olanak tanır.
 • Herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bu uygulama yapım maliyetinizi önemli derecede düşürür.
 • On yıllık bir geçmişe ve açık kaynak kodlu olmasından dolayı 1000’lerce Api’den tutun animasyonlara, ses kütüphanelerine, GPS, fizik kurallarına ve verilere erişim sağlayarak işinizi kolaylaştırır.
 • Lua kullanması ve öğrenilmesi en kolay programlama dillerinden biridir. Bu nedenle Angry Birds gibi popüler, Civilization, Warcraft gibi büyük oyunlarda dahi kullanılır.
 • Corona Simulator size yazdığınız kodu aynı anda göstererek iş akışınızı ve planınızı kolaylaştırır.
 • Yaptığınız projelere reklam eklemek çok kolay.

 

Dezavantajları

 • Statik bir programlama dili olmadığı için ( Statik Programlama Dili : Değişkenleri kullanmadan önce tanımlamanız gerekmeyen programlama dili ) ve kod tamamlama özelliği olmadığından kod yazmak zordur.

 

Solar 2D’nin Yüklenmesi ve Kurulumu

Solar 2D hakkında detaylı bilgileri, ne işe yaradığını ve tarihini de öğrendiğimize göre artık bu oyun motorunu bilgisayarımıza kurup oyunlarımızı yazmaya başlayabiliriz.

Adım-1 : Öncelikle buraya tıklayarak bilgisayarımıza Solar 2D’yi bilgisayarımıza indiriyoruz.

Adım-2 : Daha sonra indirdiğimiz dosyayı açarak kurulumu başlatıyoruz.

 

 

Adım-3 : Lisans sözleşmesini kabul edip Next butonuna basıyoruz.

 

Adım-4 : Corona SDK’nın kurulacağı klasörü seçiyoruz.

 

 

Adım-5 : İnstall diyerek kurulumu başlatarak kurulumu tamamlıyoruz.

Bir Proje oluşturmak

Solar 2D Lua kodlama dilini kullanır. Bu nedenle öğrenmesi çok daha kolay. İngilizce Lua Youtube Eğitim setine buradan ulaşabilirsiniz.

Solar2D_Balon_Oyunu

Eğer sizde yukarıdaki gibi basit ve kullanışlı bir balon zıplatma oyunu tasarlamak bu eğlenceli dünyaya Solar 2D ile giriş yapmak istiyorsanız. Buradaki linkten Corona Labs’ın ilgili proje sayfasını takip ederek ilk oyununuzu tasarlayabilirsiniz.

 

Related posts

20.369 TL fiyat etiketi ile Predator Triton 500 Türkiye’ye geliyor.

Fatih Akgün

Ubisoft’un Beklenen Oyunu Far Cry 6, Kuzey Amerika’da Geçmeyecek!

Fatih Akgün

GTA 6 Ne Zaman Gelecek? Haberler Üzdü..!

1 Yorum

Orhan 22 Kasım 2020 at 9:34 pm

Corona Labs’ın ücretsiz olması ancak mutlaka bir program dili kullanmak gerektirmesi nedeni ile kodlama gerektirmeyen programlara göre daha ileri seviyedekiler için tercih edilebileceğini düşünüyorum. Detaylı yazınız için çok teşekkürler .

Cevaplayın

Yorum Yap