Teknolojix Haber
MOBİL

Corona Samsung’u da Kötü Etkiledi.

Samsung, bu yıl Tokyo Olimpiyatları sırasında Galaxy S20 serisini en iyi şekilde pazarlamayı planlamıştı. Ancak Corona virüsü pandemisi nedeniyle planlar tersine gitti. Samsung, 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nın gelecek yıla erteleme kararını desteklese de Japonya’daki pazarda bir kayıp yaşayacak. Teknoloji devi, uzun süredir Olimpiyatlar’ın ortağı ve Reuters’ın bir raporuna göre, şirket, Japonya’daki akıllı telefon pazar payını ve Galaxy S20 satışlarını artırmak için etkinlikten yararlanmak istiyordu.

Corona virüsü pandemisi, Samsung’u vurdu

Kaynaklara göre, Samsung, olimpiyatlara öncülük ederken aynı zamanda akıllı telefon talebi için büyük bir ivme kaybedecek. Tokyo 2020 Olimpiyatları bu yıl gerçekleşmeyeceğinden, cihaza ve muhtemelen standart Galaxy S20 modellerine olan talep kaçınılmaz olarak azalacak. Samsung, hacim olarak dünyanın 1 numaralı akıllı telefon üreticisi olabilir. Ancak teknoloji devi, Japon pazarının sadece bir kısmına sahip. Buna karşılık, iPhone’u Japonya’da ilk olarak 2008’de satmaya başlayan Apple, tek distribütörü olan SoftBank’tan reklam ve fiyatlandırma kampanyası sayesinde pay aldı. Japonya o zamandan beri ABD firması için sadık bir pazarken aynı zamanda kilit bir kâr merkezi haline geldi.

Tokyo Olimpiyatları ile Samsung, Japon pazarında büyüme kaydedecekti

Samsung için, 2020 Tokyo Olimpiyatları, uzun süredir devam eden bir hedefe ulaşmak için sıçrama tahtası olacaktı. Samsung’un bu pazarda yer almak istemesinin bir diğer sebebi ise Apple ile olan rekabeti. Samsung bu sayede, Apple’ın hakim olduğu Japonya’nın kârlı akıllı telefon pazarına önemli girişler yapacaktı.

Samsung’un Japon pazarında payı küçük

Eski Samsung yetkilileri ve analistleri, Samsung’un önümüzdeki yıl çıkacak yeni bir amiral gemisi telefonunu tanıtmak için planlarının seyrini değiştirmeye yöneldiğini söyledi. Olimpiyatların ertelenmesinin Japonya pazarı için stratejisi üzerindeki etkisi sorulduğunda, Samsung yorum yapmayı reddetti. Samsung konuyla ilgili olarak Japon müşterilere sadece yenilikçi teknoloji sunmaya devam edeceğini söyledi.

Bazı analistler Samsung’un, Japon pazarında böylesine küçük bir yer almasının sebebi olarak Japonya’nın Güney Kore ile sık sık alevlenen tarihsel gerilimlerine yoruyor. Araştırma analisti Shengtao Jin, “Satın alma hususlarında siyasi faktörleri dikkate alan Japon tüketicisi nedeniyle böyle olduğuna inanıyorum.” dedi.

Samsung, 2020 Tokyo Olimpiyatları ile Japon pazarında payını artıracaktı.

Counterpoint Research’e göre Apple şu anda Japon pazarının yüzde 53’ünü yönetiyor. Sharp Corporation yüzde 12 ve Sony Corporation yüzde 7 bir paya sahip. 2013’ten bu yana yer kaybeden Samsung’un ise yüzde 4 payı var.

Related posts

 2020 yılı Samsung Galaxy S11e modeli 5G ve hızlı şarj ile gelecek…

Meryem ACAR

Android 11 güncellemesi alacak Telefonlar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Nerede Kaldı Bu İPhone SE?

Fatih Akgün

Yorum Yap