Teknolojix Haber
YAŞAM

Corona virüs hakkında merak edilenler !

Evlere kapandığımız şu günlerde corona virüsten nasıl korunacağımızdan hastalığın bulaşıcılığına, corona virüs testinden dezenfektan ve kolonyalara, tuzlu su ile gargara yapılmasından maske ve eldiven kullanımına kadar virüsle ilgili pek çok konu son günlerde gündemimizi oldukça meşgul ediyor. İşte corona virüs ile ilgili merak edilenler !

Corona virüs testi nedir?

Yeni corona virüs için virüsün «RNA» dediğimiz yapısına moleküler yöntemlerle bakılmasını sağlayan testlerdir. Yeni corona virüs testi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve sayısı gün be gün artan belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılıyor. Testin sonuçlarını almak zaman alıyor. Bu yüzden testi yaptıran kişinin izolasyon kuralları dahilinde test sonuçlarını beklemesi gerekiyor. Yani testi uygulayıp, duruma göre tedavi, takip ama en önemlisi izolasyon yapmak lazım.

 

Peki test nasıl yapılıyor?

Testi yapan kişiler, çok özel şartlarda, özel kişisel koruyucu ekipman giyip, sıkı önlemler altında çalışıyorlar. Burundan ve/veya genizden sürüntü çubuklarıyla örnekler alınarak, bu numuneler kapalı ortamlarda, çok dikkatli bir şekilde taşınarak laboratuvarda teste tabi tutuluyor.

Testin sonuçlanması ne kadar sürüyor?

Test, ilgili hekim karar verdiği andan itibaren 7/24 çalışan referans merkezlerine gönderilir, en erken 36 saat.

Peki bu test kesin tanı koyuyor mu?

Laboratuvar aşamasında çok fazla bileşen var . Testler tamamen kanıta dayalı ve güvenilirdir.

 

Peki bu testi nerelerde yaptırabiliyoruz?

Ateş, öksürük gibi belirtiler olduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

Testi yaptırmak için hangi belirtilerin olması lazım?

Kişinin eğer şikâyeti varsa, belli bir yaş üzerindeyse veya bilinen bir corona virüs hastası ile teması var ise zaman kaybetmeden hastaneye başvurulmalı.

Corona virüsten şüphe edenler ne yapmalı?

14 gün evde kalmak ve 14 kuralını uygulamak gerekiyor. Öksüren veya ateşi olan birisiyle temasta bulunulduysa veya kişide ateş, öksürük, kırgınlık, nefes almada sıkıntı oluyorsa bir sağlık kuruluşuna gidilmeli. Bütün eşyalarını ayırarak evde, odalarında oturmalılar, ortam ev hapsine dönüştürülmeli. Bu bulaşma zincirinin engellenmesi gerekiyor. Kişinin çevresinde akciğer hastalığı olan, astım, kalp hastalığı, şeker hastalığı veya altta yatan başka hastalıklara sahip olan erişkin ya da çocuk varsa durum daha da risk taşıyor. Kişi iyi olsa da onlarla temas ederek hastalığı ağır geçirmelerine yol açabilir.

İnsanlarla ne kadar mesafede olunmalı?

Toplu taşımalar, sosyal aktiviteler, düğünler, spor müsabakaları gibi birçok etkinlik sosyal mesafe yüzünden iptal edildi. Çok yakın mesafede kısa süre bile bulunulması, el temasları, tokalaşma, sarılma gibi durumlardan kaçınılması gerekiyor.

 

Evde karantinaya nasıl dikkat etmelidir?

Eşyalarının hepsi, temas edilen her şeyin ayrılması gerekiyor. Evin içerisinde çocuklara, eşe bu durumu anlatarak önlemlerin alınması gerekiyor.

Karantina veya izolasyona alınan evde herkes ayrı ayrı odalarda mı kalmalı?

İzolasyona alınması gereken kişinin odadan dışarı çıktığında ya da aile içi temaslarında tıbbi maske takması gerekiyor. Kirlendiğini düşündüğü andan itibaren o maskeyi atıp yenisini takmalı.

 

Eller nasıl yıkanmalı?

Özellikle çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak önemli. El yıkamadaki süreye dikkat etmek en önemli ayrıntıdır .

Eldiven corona virüsten korur mu?

Eldiven takmadan önce veya taktıktan sonra da ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Sağlık merkezleri dışında, ev ve iş yeri gibi günlük kullanımda su ve sabun ile yıkama tercih edilmeli. Ancak elinize kolonyayı döktükten sonra elinizin her yerini ovuşturup kurutmalısınız.

El dezenfektanları corona virüsten korur mu?

Evet, kolonyada olduğu gibi el dezenfektanları da elimizin her yüzeyini ovuşturup kuruttuğunuzda korur.

Grip aşısı corona virüsten korur mu?

Grip aşısı mevsim başında yapılıyor. Bu aşı gripten korur ancak corona virüsten korumaz. Corona virüs aşısı geliştirildiğinde özellikle risk grubundaki insanların bu aşıyı yaptırmaları çok önemli olacaktır. Yaz mevsiminde corona virüsün azalacağı söyleniyor. Tahminler azalacağı yönünde ancak bu konuda net bir kanıt yok.

Kalabalık toplantı ortamları ve büyük konferanslar iptal edilmeli. Eller ile ağız ve yüze dokunulmaması gerekiyor. En önemlisi de şüpheli biri ile temas varsa veya bir seyahat sonrası ya da bu enfeksiyonu geçirdiğini bildiğimiz birinin yakınlarıyla temas edildiyse başkalarına bulaştırmamak için kendimizi ev izolasyonuna almamız gerekiyor.

Bu dönemde kesinlikle tokalaşmamalı. Ateşi olan ve öksüren kişilerin işe gelmemeleri konusunda gereken uyarılar yapılıyor. El dezenfektanlarının ilgili yerlere yerleştirilmesi de önemli. Tuvalet ve yemekhanelerde temasın çok olacağı bölümlere dikkat edilerek düzenlenmeli. Gerekli durumlarda eldiven ve tıbbi maske kullanılmalı.

 

 

Corona virüsün gripten farkı ne?

Gripte kırgınlık, burun akıntısı gibi bulgular erken başlıyor ve hastalık erken teşhis ediliyor. Corona virüste belirtiler ani başlayan ateş ve kuru öksürük şeklinde ve kötüleşme olacaksa da aniden ağırlaşıyor hastalar. Bulaşma hızını azaltarak, salgını zamana yaymaya çalışmak ve sağlık hizmetinin devamlılığını sağlamak gerekiyor. Aksi takdirde aşırı yığılmadan sistem iş göremez hale gelebilir.

Related posts

Bir kişiye 2. kez virüs bulaşabilir mi?

Fatih Akgün

Bir Kadın, Ameliyat Sırasında Alev Alarak Hayatını Kaybetti

Yasemin ACAR

CORONA VİRÜSE 150 ÇÖZÜM ÖNERİSİ 48 SAATTE ORTAYA ÇIKTI

Fatih Akgün

Yorum Yap