Teknolojix Haber
OYUN TeknolojiXHaber YAŞAM

Corona Virüs Plague Inc.  oyununuda etkiledi

Plague Inc.  oyunu Corona Virüs salgınından  dolayı Çin’de yasaklandı

  Çin hükümeti, aldığı karar doğrultusunda Plague Inc.’i kendi ülkesi için  Apple Store’dan Şubat 2020 de kaldırdı.

Ndemic Crations’un yaptığı açıklamaya göre, beğenilen veba yayma simülasyonu Plague Inc. Çin ‘de Apple Store’dan kaldırıldı. Oyunun Apple Store’dan kaldırılması kararı, Çin Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi (Cyberspace Administration of China) tarafından alındı. Corona Virüs Plague Inc.  oyununuda etkiledi ,

Plague Inc. Çin ‘de Apple Store’dan Şubat 2020 de kaldırıldı

Plague Inc. Çin Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi tarafından “illegal” kategorisine alındı. Ndemic Creations’ın web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, olay tamamen kendi istekleri dışında gerçekleşti. Plague Inc. Çin ‘deki popülaritesini, 2020 yılının Ocak  ayının sonlarına doğru COVID-19 virüsünün yayılmasıyla beraber arttırmıştı. Corona Virüs Plague Inc.  oyununuda etkiledi. Görünen o ki oyunun bu popülerliği, Çin hükümetinin radarına yakalanmasına neden olmuş.

2012 yılında strateji oyunu ödülünü almıştı

Sekiz yıl önce önce piyasaya sürülen oyun 2012 yılında IGN tarafından yılın strateji oyunu ödülünü almıştı. Oyunun yapımcısı  Ndemic Creations, korona virüs salgını ile ilgili birçok soru almış. Firma ise insanları Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesine yönlendirmiş.

Plague Inc kurucusu James Vaughan oyunun amacının iyi olmadığının farkında. Gerçek dünya ile sanal dünyanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyor.

Görünüşe göre insanlar korkularını yenmek ya da virüs salgınını basite indirgemek için oyunu bir araç olarak kullanıyorlar.

Oyunda oyuncular, insan ırkının kökünü kazımak için çeşitli hastalıklar üretip, bu hastalıkları mümkün olduğunca yaymak için çabalıyorlardı. Hastalıktan ölen insan sayısıyla doğru orantılı olarak DNA puanları kazanılan oyunda, bu puanlarla yaratılan virüsler geliştirilerek daha ölümcül hale getirilebiliyordu. Oyunun bu yapısı dolayısıyla Çin, oyuncular için en doğru başlangıç bölgelerinden biriydi.

Corona Virüs Plague Inc.  oyununuda etkiledi

Esasen oyunun hangi gerekçeyle yasaklandığı konusu da tam olarak belli değil. Çin’in, Plague Inc. gibi bir oyunun varlığının kamuoyu üstündeki etkisini düşünerek, oyunu yasaklamış olması mümkün. Ayrıca oyunun, video oyunlarıyla ilgi mevcut yasalara aykırı olması da söz konusu olabilir. Tüm bu etkenler oyunun yasaklı kalacağı süre konusunda belirleyici olacaktır.

Corona Virüs salgını sonrasında yaşananlar, Ndemic Creations için bir ilk değil. Geliştirici stüdyo 2014-2016 arasında gerçekleşen Ebola salgını sırasında da benzer bir problemle karşı karşıya kalmıştı. Ndemic Creations 23 Ocak’ta Plague Inc ile Corona Virüs salgının ilişkili olduğuna dair çıkan iddialar için bazı açıklamalarda bulunmuştu. Stüdyo tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi:

“Oyunu özellikle gerçekçi ve bilgilendirici olacak şekilde tasarladık, ciddi gerçek dünya sorunlarını sansasyonel hale getirme gibi bir çabamız olmadı. Plague Inc.’in bilimsel bir model değil bir oyun olduğunu ve mevcut Corona Virüs salgınının çok sayıda insanı etkileyen, çok gerçek bir durum olduğunu lütfen unutmayın. Oyuncuların bilgi almak için doğrudan yerel ve küresel sağlık yetkililerine başvurmasını öneriyoruz.”

Oyunda pek çok hastalık çeşidi var.

İngiltere merkezli bağımsız oyun stüdyosu Ndemic Creations tarafından geliştirilen ve yayınlanan oyunda pek çok hastalık çeşidi var. Bakteriler, parazitler, virüsler, mantarlar bunlardan sadece birkaçı. Dünyayı hangi tür hastalık ile temizlemek istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Ardından seçtiğimiz ülkede hastalık 1 kişiden başlayarak yayılmaya başlıyor. Virüsü geliştirebiliyor, hızlı mutasyon olmasını sağlayarak ilaç geliştirilmesini zorlaştırıyorsunuz. Hangi yollar ile yayılabileceğini belirleyip çeşitli geliştirmeler yapıyorsunuz. Virüsün yayılması için hava, su, kuşlar, böcekler, büyükbaş hayvanlar gibi birçok seçenek bulunuyor. Virüsü yaydıkça kazandığınız DNA puanları sayesinde geliştirmeler yapıyorsunuz.

Kaynak: merlininkazani

Related posts

İşte ilk rapor! YouTube milyonlarca kanalı kapattı!

Fatih Akgün

İstanbul’da Vatandaşlar Yine Yasak Dinlemedi! Sahilde Spor Yaptılar

Yasemin ACAR

İlk Türk şirketi Finartz ‘Güvenli Ödeme’ sertifikasına sahip oldu!

Yorum Yap