Teknolojix Haber
BİLİM OTOMOBİL SEKTÖREL

Corona Virüs Sebebiyle Üretimi Durduran Firmalar Arasına ‘Maserati’ de Katıldı!

Corona virüsü salgını sebebiyle pek çok otomobil üretici firması üretime ara verdiğini açıklamıştı. İtalyan firmaları da ard arda üretimi durduruyordu. Zincirin son halkasıysa lüks araçlarıyla bilinen Maserati oldu.
Corona virüsü salgını küresel ölçekte yoğun önlemler alınmasına sebep oldu. Birçok ülkede insanların ihtiyaç haricinde dışarı çıkmaması söyleniyor. Üreticiler de bu zorlu süreçte çalışmalarına ara veriyor.

Avrupa’da salgının en yoğun şekilde hissedildiği ülke olan İtalya, lüks ve hızlı otomobiller üreten firmalarıyla biliniyor. Bu firmalardan ilk olarak Lamborghini üretime ara verdiğini duyurmuş, onu da Ferrari takip etmişti. Son olarak da Maserati üretimi durdurdu.

Salgın, İtalya’yı ağır etkiledi:

İtalya, salgın sebebiyle en zor durumda kalan ülkelerden birisi. Ülkede bugüne kadar 21.000′den fazla vaka gözlendi ve 1.441 kişi de virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Yaşamın neredeyse durduğu ülkede Fiat Chrysler Automotive (FCA) üretimi durdurdu.

FCA İtalya ve Maserati, üretimi 27 Mart tarihine kadar durdurduklarını açıkladı. Bu durum İtalya’da Melfi, Pomigliano, Cassino, Mirafiori Carrozzerie, Grugliasco ve Modena tesislerini etkiledi. Ayrıca Sırbistan’daki Kragujevac ve Polonya’daki Tychy tesislerinde de üretim durdu.

Maserati etkilenen tek firma değil:

FCA’nın kararı sadece Maserati’yi etkilemedi. Her ne kadar süper otomobil üreticisinin bütün modelleri, yeni duyurulan Maserati MC20 de dâhil olmak üzere, bu karardan etkilense de FCA çatısı altında başka pek çok otomobil daha bulunuyor.

Karardan etkilenen firmaların arasında Alfa Romeo, Fiat, Jeep ve Lancia yer alıyor. Bu firmaların da bazı modellerinin üretimi duracak. Firmadan yapılan açıklamada, geçici duraklamanın COVID-19’a karşı önlem olarak yapıldığı söylendi. Firma, piyasadaki talep normale döndüğünde üretime kaldığı yerden devam edeceklerini açıkladı.

 

FCA, ABD’de de çeşitli tedbirler almaya başlamıştı. Fabrika içerisinde sosyal mesafe koymaya başlayan firma, molalar ve temizlik saatleri de dâhil olmak üzere aktivitelerini yeniden düzenlemişti. Bunun yanı sıra firma yetkilileri, çalışanların sağlık durumunu kontrol etmeye ve sağlık eğitimi vermeye başladıklarını duyurmuşlardı.

Related posts

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

YouTube, 10 Aralık’ta Hizmet Şartları’nı Değiştiriyor

Yasemin ACAR

Formula1 “13-15 Kasım 2020” tarihlerinde Türkiye’de 

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap