Teknolojix Haber
YAŞAM

Corona Virüs Vakasının Yeri Neden Açıklanmıyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Konuştu !

İki gün önce Türkiye‘de görülen ilk Corona virüs vakasını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakanın yerini neden açıklamadıklarına cevap verdi. Bakan Koca, vakanın yerini diğer illerdeki hassasiyetin düşebilmesi riskinden dolayı açıklamadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde pandemi(tüm dünyaya yayıldığından) ilan edilen Corona virüsü, bugüne kadar açıklanan verilere göre dünya genelinde 127.863 kişiye bulaştı ve 4.718 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. 127.863 kişiden 68.310’u virüsten kurtulmayı başardı.

Corona virüsü iki gün öncesine kadar Türkiye’de görülmemiş olmasına rağmen maalesef ilk vaka haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan duyduk. Fakat Bakan Fahrettin Koca, Corona virüsünün görüldüğü kişinin bulunduğu şehir veya bölge hakkında en ufak bir ipucu bile vermedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüs vakasının hangi ilde olduğunu  açıklamamalarının sebebini anlattı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsünün görüldüğü ilk vakayı açıkladığında sadece söz konusu kişi hakkında yalnızca erkek bir Türk vatandaşı olduğu ve yakın zamanda yurt dışından geldiği bilgisini vermişti. Sağlık Bakanı, bugün Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya yaptığı açıklamalarda vakanın yerini neden açıklamadıklarını anlattı.

Açıklamalarına başlayan Fahrettin Koca, Corona virüs salgınına dair alınan tedbirlerin iyi gittiğini ve bir vakanın ötesine rastlanılmadığını söyledi. Bakan Koca, “Bu rastlanmayacak anlamına gelmiyor.” dedikten sonra kişiye hastalığı yurt dışında bulaşmış olduğunu belirtti.

Virüsü almış olan kişinin kendisini ve ailesini karantinaya aldık. Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık.

Bu sorunun ardından Bakan Koca’ya “İran’da ilk vaka çıktığında siz ‘Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı’ demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?” şeklinde bir soru yöneltildi. Bakan Koca, bu soruya şu şekilde karşılık verdi:

Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Belgrad Ormanı’na Girişler Kapatıldı! Gelen Geri Döndü

Yasemin ACAR

Dev Mobilya Şirketi IKEA: Maske ve Dezenfektan Üretmeye Başladı

Yasemin ACAR

Türkiye ve Azerbaycan’dan Corona Virüsü Tedbiri: Ulaşım İptal

Yasemin ACAR

Yorum Yap