Teknolojix Haber
BİLİM

Corona Virüsüne En Çok Hangi Kan Grubundan İnsanların Yakalandığı Açıklandı

Çinli bilim insanları, kan grupları ile corona virüsünün bulaşması arasında bir bağlantı olup olmadığını anlamak için bir araştırma yaptılar. Corona virüsünün en yaygın olarak görüldüğü Hubey eyaletinde 3 hastanede yapılan çalışma, A kan grubuna sahip insanların virüse daha fazla yakalandığını gösterdi.

Corona virüsünü anlamak için bilim insanları farklı çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Özellikle corona virüsünün bulaşma yolları, hangi insanların hastalığa daha yatkın olduğu gibi konular çalışmaların temelini oluşturuyor. Son olarak Çinli bilim insanları, kan grupları ile virüse yatkınlık arasında bir bağlantı olup olmadığını anlamak için bir çalışma gerçekleştirdiler. 

Araştırmacılar, çalışmaları için Wuhan ve Shenzhen’de bulunan üç hastanenin verilerini kullandılar. Üç hastaneden 206’sı hayatını kaybetmiş toplamda 2 bin 173 enfekte olmuş hastadan kan örnekleri alındı ve incelendi. Aynı zamanda Wuhan’da yaşayan 3 bin 694 sağlıklı insandan da kan örnekleri, kontrol grubu oluşturmak için alındı.

Bilim insanları, en fazla örneği Wuhan’da bulunan Jinintan Hastanesi’ndeki hastalardan elde edebildiler. Jinintan Hastanesi’ndeki 1.775 hastadan alınan kan örneklerinin yapılan analizinde,  hastaların %37.75’inin A grubu, %26.42’sinin B grubu, %25.80’nin 0 grubu ve %10.03’ünün Ab grubu olduğu anlaşıldı. Jinintan dışında iki hastaneden daha alınan 398 hastanın örneği de benzer sonuçların ortaya çıkmasını sağladı. 

Çinli bilim insanlarının çalışması, kan grupları ile corona virüsü yatkınlık arasında zayıf olmakla beraber bir bağlantı olduğunu ortaya koymuş oldu. Ancak tabii ki çalışmanın başka çalışmalarla kontrol edilmesi gerekiyor.

Related posts

Bilim insanları insan beynini kan damarları yoluyla bir Windows bilgisayara bağladı

Vildan Çelik

1 Milyar İnsan, “Dayanılamaz” Sıcaklıklara Maruz Kalacak!

Fatih Akgün

Kral penguenlerin dışkısı gülme gazı yayarak bilim insanlarını sersemletti.

Büşra Seyhan

Yorum Yap