Teknolojix Haber
BİLİM OTOMOBİL TEKNOLOJİ (Genel) YAŞAM

Corona Virüsü’ne karşı “virüs geçirmeyen” otomobil üretilecek!

Çin’in en büyük otomotiv üreticilerinden Geely, koronavirüs ve diğer olası salgınlara karşı “virüs geçirmeyen” otomobil geliştirmek için kolları sıvadı. Bu iş için 53 milyon dolar kaynak ayrılmış.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen ve bir anda Dünyanın gündemine oturan Coronavirüs, ülkenin ekonomisini de derinden etkilemiş durumda. Virüs sebebiyle Çin’deki üretim neredeyse durma noktasına geldi.

Volvo’nun da sahibi olan Çinli otomotiv devi Geely ise bambaşka bir işe  kalkıştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, sürücü ve yolcuları coronavirüs dahil tüm virüslerden koruyacak bir otomobil geliştirmek için çalışmalara başlandığı açıkladı. Geely, deyim yerindeyse “virüs geçirmez” araçlar üretmek için 370 milyon yuan yani yaklaşık 53 milyon dolar kaynak ayırmış.

 Dünya Sağlık Örgütü coronavirüs rehberini yayımladı!

Açıklamada, “Geely Auto’nun Avrupa, Amerika ve Çin’deki Ar-Ge ve tasarım ekipleri bir bütün halinde çalışarak, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri olan, iklimlendirme sistemleri ile düğmeler ve kollar gibi sıkça dokunulan yüzeylerde kullanılabilecek, çevresel açıdan sürdürülebilir malzemeler geliştirecek” ifadelerine yer verildi.

Geely Auto Başkanı ve CEO’su An Conghui ise Salgının önlenmesi, daha fazla insanın katılımıyla gerçekleşecek uzun süreli bir çaba gerektiriyor. İnsanlar en yaygın ulaşım aracı olan otomobillerinde çok fazla vakit geçiriyor. Otomobiller insanların ikinci evleri gibi” şeklinde konuştu.

 

 

 

Related posts

Elon Musk, Mars’ı nasıl kolonileştireceğini açıkladı!

Fatih Akgün

Yerli Oto Heyecanı Zirvede

Fatih Akgün

ÇOCUKLARIN İNTERNET KULLANIMINDA GÜVENLİK

Fatih Akgün

Yorum Yap