Teknolojix Haber
YAŞAM

Corona Virüsünü Atlatan Hasta Bütün Süreci Anlattı: “Bir ayda iyileştim”

Çin’de yaşamını sürdüren İngiltere vatandaşı Conor Reed, corona virüsü sebebiyle yakalandığı COVID-2019 hastalığını atlatan 68.000 insandan sadece biri. Conor Reed, yaşadığı üç aşamalı hastalık sürecini BBC’ye anlattı ve salgının griple karıştırılmaması, ciddiye alınarak önlemlerin artırılması konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Çin’in Vuhan kentinde başlayıp yaklaşık 2,5 ay gibi kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs (SARS-CoV-2), güncel rakamlara göre 128.000’den fazla kişide tespit edildi. Bu kişilerden 68.000’den fazlası ise virüsün neden olduğu COVID-2019 hastalığını atlattı. Hastalığı atlatanlardan biri olan Conor Reed ise yaşanan tüm süreci BBC’ye anlattı.

Salgının başlangıç noktası Vuhan’da yaşayan Conor Reed, corona virüsü testi pozitif çıkmadan önce hastalığın tüm belirtilerini geçirdiğini söylüyor. COVID-2019’u üç aşamada atlattığını açıklayan Reed, önce soğukalgınlığı ardından grip ve son olarak da şiddetli bir zatürre geçirdiğini belirtiyor.

Reed, sürecin başlangıcını şu ifadelerle anlatıyor; “En başta olağan bir soğuk algınlığı gibi başladı. Ardından grip ve zatürre geldi. Grip belirtileri gösterdiğimde kamyon çarpmış gibi oldum”

Reed, söz konusu 3 aşamalı süreci toplamda 1 ayda yaşadı. Bu süreçte ise belirtilerin hafif olduğu dönemlerde durumu çok da ciddiye almadı. Ancak grip noktasına geldiğinde ağırlaşan belirtilerden dolayı bir sağlık merkezine gidip, hastalığı atlatana dek karantinada kaldı.

Yeni tip coronavirüs SARS-CoV-2nefes darlığı, öksürük ve yüksek ateş belirtileriyle kendisini gösteriyor. Hastalar bu süreçte solunum sistemi kaynaklı problemlerden dolayı grip ve ağır zatürre yaşayabiliyorlar. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde ise virüsün neden olduğu yıkım, etkisini daha da şiddetli gösteriyor. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak şekilde beslenmeye, elinizden geldiği kadarıyla kalabalık ortamlardan uzak durmaya ve hijyene dikkat!

Related posts

Corona Virüsünün Tedavisinde Çin’de İlk Defa Akciğer Nakli Kullanıldı

Yasemin ACAR

Fiat Chrysler, maske üretecek

Fatih Akgün

2020 Schengen Vize Ücretlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar

Yasemin ACAR

Yorum Yap