Teknolojix Haber
YAŞAM

Corona Virüsüyle Mücadelede Geleneksel Yöntemlere Başvuruluyor

2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü sebebiyle can kayıpları devam ederken bilim insanlarının virüse karşı bir ilaç geliştirme çabaları sürüyor, fakat şu anlık bu konuda bir gelişme olmadı. Çinli araştırmacılar, şimdi de virüsle mücadele için geleneksel tedavi yöntemlerine başvurmaya başladı.

Resmi rakamlara göre şu ana kadar 1.700’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsüyle mücadele devam ediyor. Çinli araştırmacılar, virüsle mücadelede geleneksel tedavi yöntemlerine başvurmaya başladılar.

Salgının patlak verdiği Wuhan kentindeki doktorlar, virüse yakalanan insanların oranını azaltmak için geleneksel Çin tıbbı ile modern tedavi yöntemlerini birleştirmeye başladılar. Dünya genelindeki diğer bilim insanları da virüsle mücadele için aşı geliştirmeye çalışıyorlar.

Gerçekleştirilen iki klinik deneyde, HIV ve Ebola ilaçlarının, semptomların tedavisinde etkili olup olmadığı üzerine araştırmalar gerçekleştiriliyor. Bu ilaçların yanı sıra binlerce yıllık geçmişleri olan geleneksel tedavi yöntemleri üzerine de çalışılıyor. Üzerinde incelemeler yapılan geleneksel tedavilerden bir tanesi de Lian Qiao (Altın Çanağı) özü içeren ‘shuanghuanglian’.

Bu meyve kurusunun, 2.000 yıl önce enfeksiyonları tedavi etmekte kullanıldığı söyleniyor. Bu geleneksel tedavi yöntemi çalışmalarındaysa yaklaşık 400 insan yer alıyor. Hubei eyaletinin yeni sağlık komisyonu başkanı Wang Hesheng, Bloomberg’e verdiği röportajda doktorların, geleneksel tedavi yöntemleriyle olumlu sonuçlar almaya başladığını belirtti.

Virüsle mücadele konusunda farklı çalışmalar da yürütülüyor. Gilead Sciences adlı biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen antiviral ilaç Remdesivir’in klinik çalışmaları bu ay başında başlamıştı. Yakın bir süre içerisindeyse ilk hasta grubunun bu ilacı almaya başlaması amaçlanıyor.

Related posts

Araştırmalara Göre Okulların Kapatılmasının Salgına Bir Etkisi Olmadı!

Fatih Akgün

Koronavirüsün tedavisi için Kızılay’ dan plazma bağışı çağrısı.

Fatih Akgün

Maria Sharapova 40 saatte 2.2 milyon mesaj aldı!..

Yorum Yap