Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

COVID-19 SALGININDA YAPAY ZEKANIN KULLANIMI

Korona virüs salgını tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, şirketler ve araştırmacılar virüsün zorluklarını ele almanın bir yolu olarak yapay zekayı kullanmaya çalışıyorlar. İşte korona virüs salgını için yapay zekayı kullanan projelerden bazıları.

 

Virüsü Hedefleyen İlaçları Bulmak İçin Yapay Zekayı Kullanma

Bazı araştırma projeleri, diğer hastalıklarla savaşmak için geliştirilen ancak şimdi koronavirüs tedavisinde yeniden kullanılabilecek ilaçları tanımlamak için yapay zekayı kullanıyor. Şirketler, yapay zeka ile mevcut ilaçların moleküler kurulumunu inceleyerek, hangilerinin korona virüsün çalışma şeklini bozabileceğini belirlemek istiyor.

COVID-19’un Yapısına Işık Tutuyor

Google’ın ana şirketi Alphabet‘in AI kolu olan DeepMind, organizmaların protein yapısını tahmin etmek için genomlar ile ilgili verileri kullanıyor ve potansiyel olarak ilaçların korona virüse karşı çalışabileceğine ışık tutuyor.

Tıbbi Görüntülerde Korona Virüs Enfeksiyonunun Lekelenme Belirtileri

Kanadalı girişim Darwin yapay zeka, korona virüs enfeksiyonu belirtileri için röntgen ışınlarını tarayabilen bir sinir ağı geliştirdi. Hastalardan sürüntü kullanımı koronavirüs testi için varsayılanken, göğüs röntgenlerinin analizi, tüm hastalarını hızlı bir şekilde işlemek için yeterli personele veya test kitine sahip olmayan hastanelere bir alternatif sunabilir.

Virüs ve Karantinanın Ruh Sağlığını Nasıl Etkilediğini İzleme

Stanford Üniversitesi psikoloji bölümünde yardımcı doçent olan Johannes Eichstaedt, korona virüsün ve hayatımızı yaşama şeklimize getirdiği değişikliklerin zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini tahmin etmek için Twitter yayınlarını inceliyor.

AI güdümlü metin analizi kullanarak, Eichstaedt, Şubat ve Mart aylarında korona virüs ile ilgili terimlerle iki milyondan fazla tweet sorguladı ve virüsü aydınlatmak için vaka sayısı, ölümler, demografik bilgiler ve daha fazlası dahil olmak üzere ilgili faktörlerle ilgili diğer veri kümeleriyle birleştirdi.

 

 

Related posts

Sanal gerçeklik şirketi Spaces’i Apple satın aldı.

Fatih Akgün

YAPAY ZEKA BEETHOVEN’IN EKSİKLİĞİNİ KAPATABİLECEK Mİ ?

Fatih Akgün

Teknoloji,Dijital Medya ve Reklamcılıkta Güvenilirlik Öne Çıkabilir…

Meryem ACAR

Yorum Yap