Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Covid-19’a Karşı Robotlu Önlem

Mısır’ın başkenti Kahire de Covid-19’un ikinci dalgasıyla mücadele ederken bir mucit, corona virüs hastaları için Cira 3 adı verilen bir robot geliştirdi. Robot, Covid-19’u test edebiliyor, hastaların ateşini ölçebiliyor hatta maske takmazlarsa onları uyarıyor.

61 milyon geçen vaka sayısıyla bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüsle mücadele son sürat devam ederken Mısır’da bir mucit Covid-19 ile mücadeleye yeni bir çözüm getirdi.

 

 

Başkent Kahire’de Mahmoud el-Komy tarafından tasarlanan ve Cira 3 adı verilen robot, corona virüs testi yapabiliyor, hastaların ateşini ölçebiliyor hatta maske takmazlarsa onları uyarıyor.

 

İnsana benzer kafaya, yüze ve robotik ellere sahip robot hakkında konuşan robotun mucidi Mahmoud el-Komy, “Tasarlarken robotun insan gibi görünmesini istedim. Zaten hasta olan kişilerin bir de kutu gibi bir cihazla karşılaşmasını istemedim” ifadelerini kullandı.

 

Cira 3’un yapabilecekleri test yapmak, ateş ölçmek ve maske uyarısıyla da sınırlı değil. Robot, kan testi yapabiliyor hatta eko kardiyogram ve röntgen de çekebiliyor. Çektiği röntgen sonuçlarını da göğsünde bulunan ekrandan yansıtıyor.

 

Cira 3, özel bir hastanede aktif bir şekilde kullanılırken hastane sahibi Ebu Bekir El-Mihi, “Hastalardan çok olumlu tepkiler var. Robotu görüyorlar ve korkmuyorlar. Tam aksine daha çok güveniyorlar, robotun insanlardan daha hassas ve doğru test yapabileceğine inanıyorlar” şeklinde konuştu.

Robotun test edildiği özel bir hastanenin başkanı Ebu Bekir El-Mihi, robotu COVID-19olduğundan şüphelenilen herkesin ateşini ölçmek için kullandıklarını söyledi.

 

Related posts

Geleceğin Mesleği Robot psikoloğu “Robopsikolog”

Fatih Akgün

Japonya’da Son Teknoloji Robotlar  Görücüye Çıktı…

Meryem ACAR

Elektronik yapay cilt geliştirildi

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım