Teknolojix Haber
BİLİM

COVID-19’un Araştırılması İçin Çağrıda Bulunan Ülke Sayısı Artıyor!

120’den fazla ülke salgına dair bağımsız bir soruşturma başlatılması için Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) çağrıda bulundu. Çin ise bu soruşturma için henüz erken olduğunu düşünüyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alarak birçok insanın yaşamını yitirmesine sebep olan COVİD-19 salgınına karşı araştırmalar hala devam ediyor. Business Insider’ın haberine göre, ölümcül salgının nasıl ortaya çıktığının araştırılması için Dünya Sağlık Asamblesi’ne (WHA) sunulmak üzere hazırlanan çağrı metnine imza atan ülkelerin sayısı 123’e ulaşmış durumda.

194 devlet tarafından yönetilen WHA, örgütün en üst düzey karar alma organı konumunda. Çin’in salgında ki rolünü ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan tasarının kuruldan geçebilmesi için 194 üyeli meclisin üçte ikisinin, diğer bir deyişle 129 ülkenin imzası gerekiyor.

Bu konuda açıklama yapan Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, böyle bir soruşturmanın başlatılması için henüz çok erken olduğunu savunarak, tasarıya itiraz etti. Avustralya Dışişleri Bakanı Greg Hunt ise COVID-19 salgınına dair “tarafsız, bağımsız ve kapsamlı bir değerlendirme” yapılmasını amaçlayan tasarının onaylanmasını beklediğini söyledi.

Öte yandan bu yıl 73’üncüsü düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi (DSA), bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde tarihte ilk kez video konferans yöntemi ile başladı. Açılış töreninde konuşma yapan isimlerden birinin, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping olduğu bilgisini de araya sıkıştıralım.

Related posts

Ev Yapımı Maskeler COVID-19’a Karşı Gerçekten de Koruma Sağlar mı?

Yasemin ACAR

AKCİĞER İÇİN 3D İLE DAMAR YAPILDI

Fatih Akgün

Koronavirüs ile ilgili kötü haber : Kovid-19 virüsüne yüzeylerde 17. günde bile rastlanıldı !

Fatih Akgün

Yorum Yap