Teknolojix Haber
YAŞAM

Covid19 Belirtilerini Tespit Edip Telefonunuza İletebilen Akıllı Maske Geliştirildi!

Singapurlu bilim insanları, normal maskenin de üzerine takabileceğiniz ve koronavirüs belirtilerini tespit edebilen sensörler geliştirdi.

Singapur’da bir grup bilim insanı, koronavirüsle mücadelede çok önemli bir yere sahip olacağı düşünülen koronavirüs belirtilerini tespit edebilen “akıllı maske” geliştirdi. The Straits Times gazetesinde yer alan habere göre, geliştirilen maskede nabız, vücut sıcaklığı, kan basıncı ve oksijen seviyelerini ölçebilen sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde maskeyi takan kişinin sağlık durumunu ve değişkenlikleri saptayabilen maske, her 30 dakikada bir bu bilgileri cep telefonuna gönderiyor.

Geliştirilen akıllı maskenin en önemli özelliklerinden birisi sensörlerinin başka maskelerde de kullanılabiliyor. Sürekli aynı maskeyi kullanmak yerine, sensörleri dezenfekte edip kullanacağınız yeni maskenin üzerine takabileceksiniz. Bu sayede sürekli yeni ve akıllı bir maskeye sahip olabileceksiniz.

Maske içinde yer alan çiplerin dayanıklı olduğunu söyleyen bilim insanları, salgının yayılmasının önüne geçmek için önümüzdeki günlerde daha sık rastlayabileceğimiz bu akıllı maskelerin şu anda 36 dolar fiyatla satıldığını, seri üretime geçildiğinde bu fiyatın 15 dolara kadar düşebileceğini bildirdi.

Related posts

Hızlı Tanı Kitleri! Koronavirüsle Mücadelede Önemli gelişme!Türkiye’ye Geleceği Tarih Belli Oldu…

Meryem ACAR

Apple, Koronavirüs Testi İnternet Sayfası Yayınladı

Pınar Demirtaş

MEB, İlk Kez Uygulanacak Etkinliğini Duyurdu!

HELİN KIZILBOĞA

Yorum Yap