Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Crew Dragon Kapsülünün Kaza Yapma İhtimali Acaba Var Mı?

SpaceX, dün gece saatlerinde kendi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Crew Dragon kapsülüyle uzaya ilk mürettebatlı uçuşunu gerçekleştirdi. Peki, uzay istasyonuna yolculuk sırasında neler gerçekleşecek ve kaza olmasının ihtimali var mı?

Dün Türkiye’de gece saatlerindeyken dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Elon Musk’ın şirketi SpaceX, iki NASA astronotunu uzaya fırlattı. Bu fırlatmayla birlikte, ilk kez bir özel şirket tarafından astronotlu uçuşun gerçekleştirilmiş oldu.

Ayrıca 2011 yılından bu yana da NASA, ilk kez astronotlarını Amerikan topraklarından uzaya göndermiş oldu. Bu iki NASA astronotu Robert L. Behnken ve Douglas G. Hurley, Dünya’nın etrafında yaklaşık 19 saatlik bir yolculuk gerçekleştirecek.

Dünyadan 402 km yukarıda bulunan uzay istasyonu, Dünya’nın etrafında saatte 27 bin km’den fazla mesafe alıyor. Yörüngesel dinamikler prensibine göre, daha alçak yörüngedeki nesneler, daha yüksek yörüngedeki nesnelere daha çok daha hızlı hareket ediyor.

Fırlatmayla birlikte Crew Dragon, uzay istasyonuna doğru tırmanmaya başladı. Ancak uzay istasyonuna göre daha alçak yörüngede olması sebebiyle daha hızlı hareket ediyor. Uzay aracı, bir dizi manevradan sonra istasyonun yörüngesine yükselecek ve daha düşük bir hızda istasyona yanaşacak.

Crew Dragon kapsülündeki bilgisayarlar, yaklaşık 7,2 km uzaklıktayken istasyona kenetlenmeye hazırlanmaya başlayacak. Ancak bir acil durumda astronotların bu kenetlenme işlemini manuel olarak yapması gerekiyor. Astronotlar, istasyona 220 metre kala manuel olarak kullanacak. Bunun yapılmasının sebebi ise bilgisayarda oluşabilecek bir hata sonrasında astronotların kenetlenmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştireceklerinden emin olmak.

Crew Dragon, daha önce hiç insanlı bir uçuş gerçekleştirmemişti. Yani gerçekleştirilen bu uçuşla birlikte hem SpaceX hem de NASA, araçla ilgili daha çok şey öğrenebilecek. Bu uçuşun en önemli kazanımlarından birisi, astronotların istasyondan halen uzak bir noktadayken geminin kontrolünü manuel olarak ele almaları olacak.

Related posts

NASA uzay otelinin kapılarını 2024′ de açıyor

Fatih Akgün

Rafale Avcı Uçağı OrtaDoğu’da Keşif görevinde

Rusya’dan Güç gösterisi Avcı uçağı testi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

2 Yorumlar

Emre 1 Haziran 2020 at 9:58 am

Çok bilgilendirici bir haber olmuş

Cevaplayın
Müberra Atılgan 1 Haziran 2020 at 10:07 am

Böyle haberler daha çok gelebilir mi teşekkürler ??

Cevaplayın

Yorum Yap