Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Denizlerin temizliğinde kullanılacak olan ‘Robot Doris’

Kocaeli’de elektrik ve elektronik mühendisi olan Mustafa Erol, denizlerin temizliğinde kullanılacak sürücüsüz araç üretti. Gebze Teknik Üniversitesi’nde 2018 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan 29 yaşındaki Elektrik ve Elektronik Mühendisi Mustafa Erol, 6 yıllık hayalini hayata geçirdi. Denizlerdeki katı ve sıvı atıkları toplayabilen insansız bir araç projelendiren Erol, TÜBİTAK desteği ile başladığı çalışmada sona geldi. 1 ton atık toplama kapasiteli araç üretildiği Yalova’da son testlerini yaptı. Fransa, Yunanistan ve Rusya’dan üç firma Doris için proje sahipleriyle görüşmeye başladı.
Projeyle ilgili bilgi veren Mustafa Erol, “TÜBİTAK desteğiyle birlikte bu projeyi yaptık. Projemizin ismi Doris. Yunan mitolojisinde denizin saflığını ve temizliğini ifade eden Yunan tanrıçası. Bu nedenle projemize bu ismi verdik. Görüntü işleme algoritmaları kullanarak, yapay zeka desteğiyle deniz yüzeyindeki atıkları, çöpleri topluyor. Bunları internet ortamına göndererek, raporluyor” dedi. “Projenin yüzde 80’i yerli”Projenin yerli olduğunu söyleyen Erol, “Proje yüzde 80 oranında yerli bir üründür. Projede kullanılan kamera, GPS ve motorlar dışındaki ekipmanları biz tasarlayıp ürettik. Sanayi Bakanlığı’nın sahip olduğu Tekno kataloğuna girdik. Birleşmiş Milletlerin iddiasına göre Türkiye’den 144 ton plastik atık sadece Akdeniz’e akıyor. Bu atığın, atılıp atılmadığı konusunda Türkiye kendisini ispatlayamıyor. Bu proje izlenebilirliğin sağlanması için çok ciddi önem arz ediyor. Çünkü Birleşmiş Milletlerin elinde olan raporların verisel olarak değerlendirebilmek için ülkemizin bu projeye ihtiyacı var. Doris, hangi bölgeden ne kadar atık topladıysa bunu raporlayabiliyor” diye konuştu.

Related posts

SkyDrive’ın uçan arabası 4 dakika uçtu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Mini Ada’yı Tanımaya Ne Dersiniz?

Fatih Akgün

Flekso-İskelete Sahip 3D Böcek Robotu Geliştirildi

Fatih Akgün

1 Yorum

MEVLÜDE 9 Aralık 2019 at 2:45 pm

İnsanların kendini geliştirip topluma ve doğaya faydalı birşeyler geliştirmesi çok güzel… Denizlerin temizliği içi faydalı gòrünüyor…

Cevaplayın

Yorum Yap