Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Dev göktaşı Dünya’nın yakınından geçecek

Dev göktaşı Dünya'nın yakınından geçecek

Dev göktaşı Dünya’nın yakınından geçecek

28 Nisan 2020 Çarşamba sabahı erken saatlerde ve Akşam geç saatlerde Dünya’nın yakınından Dev göktaşı gözlemlenecek . Dev göktaşı Dünya’nın yakınından geçecek.

Porto Riko ‘daki Arecibo Gözlemevi tarafından radio teleskoplarının çektiği görüntülerin birleştirilmesi ile   oluşan video da Astreois 1998 OR2 nin uzayda yuvarlanırken  Dünyanın yankınından geçtiği görünüyor. Ancak endişe etmeye gerek yok çünkü Dünyaya çarpmadan yoluna devam edecek.

1998 OR2″ adı verilen 2,4 kilometre çapındaki göktaşının Dünya’nın 6,3 milyon kilometre yakınından geçmesi bekleniyor. Bu uzaklık Dünya ile ay arasındaki uzaklığın yaklaşık olarak 16 katı. Asteroid 28 Nisan 2020 Çarşamba  EDT(Doğu Avrupa saatine) göre sabah saat  05:56 ‘da Dünya ya en yakın olduğu konumda olacak.

1998 OR2, genel olarak uçan ve potansiyel olarak tehlikeli asteroitler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Slooh çevrimiçi gözlemevi bu akşam uzay kayası hakkında bir web yayınını (28 Nisan) saat EDT 19: 00’da yayınlayacak. Türkiye saati ile 01:00 da yayın başlayacak. 1998 OR2 canlı teleskop görüntülerini içerecek olan EDT (2300 GMT). En yakın yaklaşımda bile asteroid çıplak göz ile görülmeyecektir. Teleskop ile izlenirse görülebilecek.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Haleakala Gözlemevi’ndeki gök bilimciler tarafından 24 Temmuz 1998’de keşfedilen “1998 OR2”, bugüne dek tespit edilen en parlak ve en büyük asteroidlerden biri olarak biliniyor.

Kaynak: space.com

Related posts

Kaliteli, güvenilir savunma sistemleri ve yazılımları

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA, OSIRIS-REx’in Ulaştığı Gök Taşı Bennu’dan İlk Görüntüleri Paylaştı

Eyüp Çohadar

ABD’nin Gelecek 40 yıllık uzay stratejisi

Yorum Yap