Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Devlet Whatsapp Mesajlarını İnceleyebilir mi?

WhatsApp’daki mesajlaşmaların devlet tarafından inceleneceğine ilişkin olan söz konusu iddialar, insanları paniğe sevk ediyor. Peki gerçekten WhatsApp mesajlaşmalarınız devlet ya da üçüncü kişiler tarafından incelenebilir mi? Gizlilik politikası nedir?

Dün akşam saatlerinde sosyal medyada dolaşan bir ses kaydı panik yarattı.  WhatsApp gruplarındaki yazışmaların takip edileceği ve grupların kapatılacağı yönündeki bir ses kaydı sosyal medyanın ana gündem konuları arasında yer aldı.

Ses kaydında TBMM’de kabul edilmek üzere görüşülen kanunla WhatsApp grupları ilgili ciddi yaptırımlar olacağı öne sürülmüştü. WhatsApp gruplarında hızlıca yayılan ses kayıtlarında yer alan iddialara göre, halen taslağı netleşmemiş olan torba yasa tasarısında WhatsApp içeriklerine devlet tarafından erişim sağlanabileceği söyleniyordu.

Temel olarak WhatsApp; kişiden kişiye, kişiden birden çok kişiye veya grup sohbet şeklinde yazılı, sesli ve görüntülü bir şekilde şifrelenmiş bağlantılarla iletişim kurabileceğiniz bir sohbet yazılımıdır.

whatsapp

WhatsApp üzerinde gerçekleştirdiğiniz yazışmalar uçtan uca şifreli olarak korunmakta olduğundan üçüncü kişiler tarafından uzaktan erişilememektedir.

WhatsApp’ın gizlilik ve güvenlik politikasına göre, uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, gönderilen mesajları sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi okuyabilir. WhatsApp da dahil olmak üzere aradaki hiç kimse mesajlarınızı okuyamaz. Mesajlarınız belirli kilitlerle güvence altına alınmıştır ve kilidi açıp mesajlarınızı okumak için gereken özel anahtarlar sadece sizde ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur.

Mesajlarınızı güvence altına almak için herhangi bir ayarı etkinleştirmenize veya özel gizli sohbetler oluşturmanıza gerek yoktur. Uçtan uca şifreleme her zaman etkindir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Related posts

Enes Batur Artık YouTube’a Video Yükleyemeyecek

Fatih Akgün

Popüler Sosyal Medya Platformu Twitter’da Büyük Değişiklik! Artık Tweet Atarken…

Meryem ACAR

Facebook hesabını kapatan kullanamayacak

Fatih Akgün

Yorum Yap