Teknolojix Haber
YAZILIM

Dijital dönüşüm günümüzde gereklilik mi?

Dijital dönüşüm günümüzde gereklilik mi?

Dijital dönüşüm günümüzde gereklilik mi?

Veeam 2020 Veri Koruma Trendleri Raporu, küresel işletmelerin Dijital Dönüşüm’ü benimsemesine rağmen hala eski çözümlerle verilerini korumaya ve yönetmeye çalıştığını gösteriyor.  Bu da dijital dönüşüm günümüzde gereklilik mi? sorusunu ortaya koyuyor.

Dönüşümün gereklerinin yerine getirilmesi için veri koruma zekasının daha üst seviyelere çıkarılması gerekiyor.

Dijital Dönüşüm, üst yönetimlerin en önemli gündem maddesi haline geldi. Kuruluşlar müşteri hizmetlerinde yeni bir çağ başlatmak için dijitalleşmeye çalışıyor.Bulut Veri Yönetimi sağlayan Yedekleme çözümlerinin lideri Veeam® Software’in  sektör raporunda,  eski teknolojilerin güvenilir olmaması nedeniyle küresel kuruluşların  birçoğunun dijital dönüşüme geçmekte tereddüt ettiği belirlendi. Rapora göre;  hemen hemen tüm şirketler, her 10 sunucusundan 1’inde saatlerce süren ve yüz binlerce dolara mal olan beklenmedik kesintiler yaşadığını dile getiriyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 farklı ülkede, rastgele seçilen 1.550 küresel kuruluş lideri ve BT karar vericilerinin Veri Yönetimi ve Korumaya yönelik yaklaşımları incelenerek hazırlanan 2020 Veeam Veri Koruma Trendleri Raporu, BT modernizasyonu ve Dijital Dönüşüm ile ilgili hedefleri incelendi.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Danny Allan, yayınlanan sektör raporunu değerlendirdi. “Teknoloji durmaksızın ilerliyor, sürekli değişiyor ve buna bağlı olarak iş yapış şekillerimiz de dönüşüme uğruyor. Özellikle son zamanlarda yaşananlarla birlikte tüm kuruluşlar yeni iş stratejileri benimsemeye başladı. Bu dönemde işletmelerin, yaşadıkları zorluklarda ve hedeflerine giden yolda nerede durduğunu görmek için sürekli değişen BT ortamına bakmak daha da önem kazandı.” Allan sözlerine şöyle devam etti: “Daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunmak için küresel olarak teknolojinin benimsendiğini görmek güzel olsa da, hibrit bulut üzerinde verilerin nasıl korunacağı ve yönetileceği hala yetersiz noktalarımızdan biri. Veri koruma, tarihi geçmiş çözümler yerine ihtiyaçları tahmin edebilen ve gelişen talepleri karşılayabilecek ileri düzey yorumlama ve analiz kapasitesi gereklidir. ”

Kuruluşların yüzde 95’i, ortalama 117 dakika süren beklenmedik kesintilere maruz kalıyor

Raporda, katılımcı kuruluşlar, BT aracılığıyla oluşturulan verilerin, kuruluşun temelini oluşturduğunu, bu nedenle BT ekipleri de Veri Korumanın sadece yedekleme ve geri yükleme için değil, aynı zamanda işletmenin kapasitesini artırmak için de ne denli önemli olduğunu belirttiler. Bununla birlikte kuruluşların yüzde 40’ı eski sistemlere güvenmeye devam ediyor.  Yüksek öncelikli verilerin bulunduğu bir uygulamada saatlik kesinti süresinin 67,651 dolara mal olacağı tahmin edilirken, bu rakam normal bir uygulama için 61,642 dolar olarak öngörülüyor. Bu rakamlara baktığımızda “tüm verilerin önemli olduğu” ve herhangi bir alanda yaşanan kesinti süresinin kuruluşlara olumsuz yansıdığı görülüyor.

Kuruluşların yarısı, bulutun veri koruma stratejisinde önemli rol oynayacağının farkında

İşletmeler, sektördeki yeni zorluklarla başa çıkabilmek için BT modernizasyonunda ve dijital dönüşümde ilerleme kaydetmeleri gerektiğinin farkındalar.Rapora göre kuruluşların bulut hizmeti aracılığıyla Felaket Kurtarma (DR) yeteneği yüzde 54, iş yüklerini şirket içinde buluta taşıma yeteneği yüzde 50, iş yüklerini bir buluttan diğerine taşıma yeteneği ise yüzde 48 olarak belirlenmiş. İşletmelerin yarısı, bulutun veri koruma stratejisinde önemli bir rol oynadığını ve gelecekte çok daha önemli bir rol oynayacağının ise farkında.

Gelecek 12 ayda kuruluşları en çok siber güvenlik tehditleri zorlayacak

Veeam 2020 Veri Koruma Trendleri Raporu’nda vurgulanan verilerden bazıları şu şekilde:

Gelecek 12 ay içinde kuruluşları en çok etkileyecek zorlukLar yüzdelere göre

  • %32 oranıyla siber tehditler olarak belirlendi.
  • Teknolojileri uygulama konusunda yetenek eksikliğinin % 30,
  • Değişen müşteri ihtiyaçlarının %29

Şu an yaşanan en büyük veri koruma zorluğu ise yeni girişimler üzerinde çalışacak personel eksikliği (% 42) olarak gösterildi. Yeni girişimler için bütçe yetersizliği yüzde 40 ve operasyonel performansın yetersizliği ise yüzde 40 olarak en etkili zorluklar arasında yer aldı.

Kuruluşların yüzde 30’u  kendilerini, Dijital Dönüşüm uygulamalarının ve planlamalarının erken aşamalarında konumluyor.

Kuruluşlar verilerinin yüzde 23’ünün yedeklenmesini sağlıyor ve bir bulut sağlayıcısı üzerinden iş sürekliliği ve felaket kurtarma yeteneklerini artırıyor.
Kuruluşlar verilerinin yüzde 27’sini Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) sağlayıcısı tarafından buluta yedekliyor. Kuruluşlardaki verilerin yüzde 14’ü ise yedeklenmiyor.

Tüm bunlar göz önüne bulundurulduğunda Bulut Veri Yönetimi, gelecekteki gelişmelerde yeniden kullanılabilmeleri için maliyetleri ve kaynakları koruyan basit, esnek ve güvenilir bir çözüm sunuyor. Bu modern korumalar, yedeklemenin çok ötesine geçiyor.

Kaynak :Hürriyet

Diğer yazılım haberlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Alienware Area-51m GPU Yükseltme Seti Dizüstü Bilgisayarların Gücüne Güç Katacak Set…

Meryem ACAR

Dikkat!!Telefondan Silinmesi Neredeyse İmkansız Yazılım: xHelper

Fatih Akgün

Yapay zekâ alanında çalışmalar gerçekleştirmek için ‘Yapay zeka’ merkezi kuruldu

Fatih Akgün

Yorum Yap