Teknolojix Haber
İNTERNET YAŞAM YAZILIM

Dijital dönüşümlerini işletmeler nasıl tamamlamalı?

Hayatın her alanına baş döndürücü bir hızla etki eden dijital dönüşüm, tüm sektörlerdeki iş yapış şekillerinde değişikliklere neden oluyor. Kalite, verimlilik ve kârlılık gibi pek çok avantaj sağlayan dijital dönüşümü iş süreçlerine adapte etmek için ise dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor ve işletmeler bu konuyu yakından takip ediyorlar.

Rekabet ortamında başarılı olmayı hedefleyen şirketler üç ana dönüşümü gerçekleştirmeleri gerekiyor bunlar “dijital ekonomiye uygun insan kaynağı dönüşümü”, “siber güvenlik dönüşümü” ve “bilişim altyapısı dönüşümü” olarak sıraya biliriz.

 

“Bilişim teknolojileri (BT) alanında insan kaynağı açığı olması istihdamı zorlaştırıyor”

Hibrit bulut servis sağlayıcısı GlassHouse’un Genel Müdürü Alp Bağrıaçık istihdam konusu hakkında “BT yöneticileri, organizasyonlarında özellikle bulut becerilerinin kısıtlı olduğunu, yapay zeka veya machine learning becerisi olan çalışan istihdam etmekte zorlandıklarını belirtiyor.”  Dolayısıyla insan kaynağındaki dönüşüm, dijital dönüşümün olmazsa olmaz parçalarından birini oluşturuyor.  McKinsey’in raporuna göre, öngörülen yetenek dönüşümü gerçekleştiği takdirde, 2030 yılında Türkiye’deki en büyük yetkinlik değişiminin yüzde 63 ile teknoloji yetkinliklerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da çok net ortaya koyuyor ki, yeni istihdamlarında dijital yetkinlikleri önemseyen ve mevcut çalışanlarının yetkinliklerini geliştiren şirketler başarıya bir adım daha yaklaşacağını söyle biliriz.

Teknolojideki gelişmeler siber saldırıları artırırken aynı zamanda bu saldırıların çeşitlenmesine neden oluyor. Dolayısıyla siber saldırılardaki riski azaltmanın yolu teknoloji ve dönüşüme yatırım yapmaktan geçiyor. 2004 yılında 3,5 milyar dolar olan küresel siber güvenlik piyasasının değerinin Gartner’ın araştırmasına göre 2022’de 170 milyar doların üzerine çıkacak olması da bu doğrultuda aksiyon alındığını gösteriyor. Çünkü aksi durum, yani siber güvenliğe yatırım yapılmaması ciddi maliyetlere yol açan veri kayıplarının yanı sıra dijital dönüşüm sürecini sekteye uğratıyor ve şirketlerin prestijini ciddi ölçüde zedeliyor. BT departmanı olan şirketler saldırılara karşı bir nebze olsun daha güvendeler ancak tüm felaket senaryolarını hazırlamaları için dışarıdan danışmanlık almalarını, sistemlerini güncel tutmalarını ve siber güvenlik eğitimleri düzenlemelerini öneriyoruz. Özellikle sistem arızalarında veya diğer felaket senaryolarında bulut kaynaklarını kullanarak iş sürekliliğini sağlayan Disaster Recovery as a Service (DRaaS) ile riski ve aksaklığı en aza indirebilir.

Günümüzde verilerin hızla biçimde büyümesi nedeniyle geleneksel veri merkezlerinin işlevselliğini yitirdiğini bir gerçek geleneksel veri merkezleri, kapasitenin yetersiz kalması ve operasyonel iş yükü nedeniyle süreçlerin yavaşlamasına neden oluyor. İşletmelerin bu alanda daha fazla yatırım yapmaya başlayacağı ve bu alanda istihdamın artacağını gelecek yıllar için net bir şekilde belirtebiliriz.

Related posts

Antarktika’da yeni bir ada

Fatih Akgün

Türkiye’de Corona Virüs bilançosu ağırlaşıyor

Fatih Akgün

Corona Virüsünün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı.

Fatih Akgün

Yorum Yap