Teknolojix Haber
OYUN

Dijital Dünyada E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Gerekli Tüm Bilgiler

Dijital Dünyada E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Gerekli Tüm Bilgiler başlıklı olan bu yazımızda sizlerle e-spor oyuncusu olmak için gerekli tüm bilgileri paylaşacağız. Global dünyada ve ülkemiz Türkiye’de bilgisayar oyunlarına olan ilginin devamlı olarak artması ile birlikte son dönemde gündemde olan e-spor oyunculuğu Türkiye’de yaygınlaşmaya ve profesyonel bir sektör olarak yer almaya başladı. Peki, e-spor nedir? E-spor oyuncusu ne demektir? Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur? Şimdi birlikte bu konuyu açıklığa kavuşturalım.
 E- Spor Nedir?  
E-Spor, online oyunlar üzerinde gerçekleştirilen elektronik bir spor platformudur. E-spor olarak anılmakta olan sektörde, dünyanın her bir yanındaki bilgisayar oyunu oynayanların internet aracılığıyla belirli platformlarda toplanıp oyun oynayabildiği ya da belirli günler için düzenlenen uluslararası elektronik spor organizasyonları sayesinde dünyanın farklı köşelerinden gelen oyuncuların bir araya gelerek, oyun oynayabildikleri bir spor olarak tanımlanabilir.
E-Spor Oyuncusu Ne Demektir?
E-spor oyuncusu ne demektir? Diye bir araştırma yapıldığında karşımıza çıkan bilgilerden şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır. E-spor üzerinde de diğer spor karşılaşmalarındaki gibi maçlarda kişiler veya takımlar birbirleri ile mücadele ederler. Bu maçlarda oyuncu olan kişilere e-spor oyuncusu denilmektedir. Çeşitli yeteneklerin ön plana çıktığı, izlemesi ve içinde bulunulması ile keyif alınmakta olan bir ortam oluşur. Diğer spor branşlarındaki gibi bedensel olarak olmasa da önemli ölçüde zihinsel bir çaba ve beceri gerektirmektedir.

E-Sporcu Olmak İçin Neler Gereklidir?
E sporcu olmak için neler gereklidir diye araştırıldığında gerekli olan evrakların gerçek dünyadakinden pek farklı olmadığı görülmektedir.
E-Sporcu lisansını almak için ücret gerekmemektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen e- sporcu lisansı için gerekli olan evraklar ve bilinmesi gerekenler şunlardır:

e-spor

Gerekli Evraklar:
• T.C. kimlik numarası beyanı
• Sağlık raporu
• Doldurulmuş Tescil Fişi
• 2 adet vesikalık resim (1 tanesi Tescil Fişi ’ne yapıştırılacak)
Belgeler tamamlandıktan sonra:
1- Belgeler hazır olduktan sonra oyuncunun menajeri yâda velisi de oyuncu için başvuruda bulunabilmektedir.
2- Evraklar öncelikle ilçe müdürlüğünde onaylatılmalıdır, sonrasında da sicil lisans servisi aracılığı ile işlemlerin devamı gerçekleştirilir.
3- Başka şehirlerdeki oyuncuların lisansları için farklı bir şehirden de çıkartılabilme kolaylığı tanınmaktadır.

Related posts

Construct 2 ile kolay yoldan oyun geliştirme

Vildan Çelik

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Steam’in Yarış Oyunu ve Şaşırtan F1 2019 Kampanyası

Fatih Akgün

Yorum Yap