Teknolojix Haber
YAZILIM

Dijital Pazarlama Temelleri Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir?

1990’lı yıllardan itibaren internetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital dünyanın insanlara sunduğu faydalar dikkate değer bir biçimde arttı. Bu faydalardan en önemlisi insanların gelişen teknoloji sayesinde istedikleri bilgiye artık çok daha kısa sürede ulaşmaya başlaması oldu. Ancak bu durum bir süre sonra kullanıcıların alışveriş ve satın alma davranışlarını değiştirdi. Satın alma davranışlarındaki değişiklikler firmaların iş modellerinin, organizasyon yapılarının ve pazarlama faaliyetlerinin de değişmesini zorunlu kıldı. Geleneksel pazarlamanın araçları olan televizyon, radyo, gazete, dergi ve billboardların yerini; dijital pazarlamada internet/web ortamı, mobil ve çeşitli interaktif kanallar (sosyal medya) aldı.

İşte yukarıda sıralamış olduğumuz bu süreçteki değişimler “dijital dönüşüm” olarak tanımlanırken, firmaların veya markaların dijital ortamdaki pazarlama faaliyetlerine “Dijital Pazarlama (Digital Marketing)” adı veriliyor. Dijital pazarlama girişimciler için yeni iş fırsatları doğururken, kullanıcılar için daha ekonomik ve kullanılabilir alanlar yaratıyor. Bu durumun en önemli sonucu olarak da dijital pazarlama geleneksel pazarlama karşısında çok hızlı büyümeye devam ediyor.

 

Kısaca dijital pazarlama, ürün veya hizmetlerin satışında çevrimiçi kanalların kullanıldığı ve bu kanallar aracılığıyla online kullanıcıların hedeflendiği verimli bir pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

 

 

Özellikle 2000’li yılların başında popüler olmaya başlayan dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre çok sayıda avantaja sahip. Bunları sıralayacak olursak:

1) Hız: Çevrimiçi bir kanalda sunduğunuz bir reklamı isteğiniz doğrultusunda anında aktif edebilir ya da durdurabilirsiniz.

2) Etkileşim: Web 2.0 teknolojisini kullandığımız çevrimiçi kanallarda markadan kullanıcıya ve kullanıcıdan markaya olmak üzere karşılıklı etkileşim sağlayabilirsiniz.

3) Hedefleme: Çevrimiçi kanallarda sunduğunuz reklamları herkese göstermek yerine o an o ürüne ya da hizmete ihtiyacı olanları hedefleyerek sunabilirsiniz.

4) Ölçümleme ve Optimizasyon: Dijital reklamlarınıza yaptığınız yatırımların getirisini görebilir, sonuçlara göre reklamınızın veya dijital pazarlama stratejinizin optimizasyonunu yapabilirsiniz.

5) Maliyet: Son olarak bunların hepsini geleneksel pazarlamaya göre çok daha ucuz maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Cansu USTA

Related posts

Apple, Logic Pro X Uygulamasını Live Loops Desteğiyle Getirecek

Fatih Akgün

Xiaomi Mi Mix 3 için Beklenilen Haber Geldi!  ANDROID 10 Güncellemesi Çıktı!

Fatih Akgün

İtalya, Amazon ve Apple’a 200 milyon euro para cezası kesti

Burcu Yüzbaşıoğlu

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım