Teknolojix Haber
İNTERNET

Dikkat ! Online alışverişte dikkat edilmesi gereken kurallar

Korona virüs yüzünden sokağa çıkamadığımız şu günlerde alışverişler online ortamlara taşındı. Peki online ortamlar ne kadar güvenli ? Online alışverişlerde mağduriyet oluşmaması için birtakım önlemler almak gerekiyor.

Korona virüs salgını nedeniyle online alışveriş giderek artıyor. E dolandırıcılar da boş durur mu ? Onlara böyle ortamlarda fırsat çıkabiliyor. Değişik dolandırma yöntemlerini aynı hızda devreye sokmaya başladılar. Kullanıcıların ise online alışveriş yaparken dolandırılma yöntemleriyle mağdur olmaması için önerilere titizlikle uyulması gerekiyor.

Salgından korunmak için evde bulunulan günlerde halkın uzaktan alışveriş tercihini fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar da işbaşındalar. Genellikle sahte internet siteleri ve sosyal medya sayfalarını kullanıyorlar.

Buna karşılık, vatandaşların ürün almadan önce fiyat karşılaştırma sitelerini incelemesi gerekiyor. Bunun yanında adres çubuğunda yer alan Güvenli Giriş Katmanı (SSL) sertifikasındaki bar yeşil renkli olmalı. Kredi kartı ödemelerinde “3D Secure” yöntemini kullanan firmalar tercih edilmeli.

ALIŞVERİŞ SİTELERİNDE MERSİS NUMARASI OLMALI

Uzmanlar bir siteden alışveriş yapan müşterilerin, alınan ürünlerle ilgili açıklamaları, görüş ve önerilerinin çok önemli bir kriter olduğunu ifade ediyot. Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel bir açıklama yaptı : “İnternet ve sosyal medya aracılığıyla ürünü satan firmaların gerçek ve kurumsal bir şirket olup olmadıklarına dikkat etmek de çok önemli.

Alışveriş siteleri için iletişim sayfalarında Ticaret Bakanlığının koyulmasını zorunlu tuttuğu bazı bilgiler vardır. Bunlardan biri elektronik posta adresinin beyan edilmesidir. Ayrıca Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarasını yazıyor olması gerekmektedir. Zaten alışveriş yapılacak firma ciddiyse zaten ‘iletişim’ veya ‘hakkımızda’ sayfasında bunların bulunması lazım. Eğer bu bilgiler yoksa vatandaşlar için şüpheli bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

“INSTAGRAM ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ ÇOK YAYGIN”

Yüksel, özellikle sosyal medyadaki sayfalar aracılığıyla ürün satın alırken çok dikkat edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor : “Instagram üzerinden online alışverişler şu dönemde çok yaygın. Büyük markaların ürünlerinin orijinal görselleri paylaşılıyor ama aslında çoğu taklit ürünler ve gerçek firmalar değil. Sosyal paylaşım sitelerinde marka denetimi var ama çok sıkı değil. Örneğin bilinen ‘x marka outlet’ diyor ama aslında alakası yok. Buradan size 300 liralık bir ürün 100 liraya satılabiliyor ama gelen ürün 30 lira değerinde bile olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksel, internetten ürün satın aldığı için mağduriyet yaşayan vatandaşlar adliyeye giderek şikayette bulunuyorlar. Fakat bunun zaman alacağını dolandırıcılar çok iyi biliyor. “Örneğin, 30 liralık bir ürün için mağdur vatandaşların adli süreçler için başvurmayacağını bilen dolandırıcılar bu yöntemle hareket ediyor.

Derneğimize bu tarz başvurular çok geliyor. Bir hanım müşteri çanta almış. Piyasa değeri 15 bin lira olan marka bir çantayı internet ya da Instagram’dan yaklaşık 3 bin lira bedelle sipariş vermiş. Ancak kargo ile gelen çanta 30 lira değerinde. Sonrasında sosyal medyadaki cep telefonunu aramasına rağmen engelleniyor ve satıcılara ulaşamıyor. Zaten bunların vergi kaydı olmadığı için hukuki anlamda yapılacak bir şey olmuyor.” diye konuştu.

Yüksel, ayrıca alışveriş sitelerinden gelen kargo poşetinin teslim alınmadan açılamadığı için mağduriyet yaşandığını ifade ediyor. Ve bilinen markalardan ve fiyatın makul olduğu yerlerden online alışveriş yapılması gerektiğini bildirdi.

Related posts

Kültür ve Turizm Bakanlığından Youtube’da Etkinlik Atağı

Fatih Akgün

Her yıl merak edilen haber Google’da en çok arananlar :)

Fatih Akgün

Apple’dan yeni 16 inç MacBook Pro

admin

Yorum Yap