Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Disney Plus’a Irkçılık İçeren Filmlerine Karşı Uyarı!!

Disney Plus piyasaya sürüldüğünde; eski fakat daha iyi, ırkçı içeriklerin eklendiğini belirten ve modası geçmiş olduğunu belirten belirsiz bir uyarı geldi. Son zamanlarda, bu uyarı çok daha belirginleşti. 

Disney Plus uyarılar hakkında ne yapacak? 

NPR’nin belirttiği gibi Disney, kısa süre önce Disney Plus‘taki akış içeriğinden önce görünen bilgilendirme mesajını değiştirerek mesajı güçlendirip detaylandırdı. Mesaj artık ne tür içeriğe atıfta bulunulduğuna dair çok daha spesifik ve daha fazla bilgi içeren bir Disney web sitesine bağlantı içeriyor. Irkçı olduğu düşünülen içerikler şu mesajla başlıyor: “Bu program, insanların veya kültürlerin olumsuz tasvirlerini ve / veya kötü muameleyi içerir. Bu klişeler o zamanlar yanlıştı ve şimdi de yanlış. Bu içeriği kaldırmak yerine, zararlı etkisini kabul etmek, ondan ders almak ve birlikte daha kapsayıcı bir gelecek yaratmak için sohbet başlatmak istiyoruz. Disney, dünyadaki insan deneyiminin zengin çeşitliliğini yansıtan ilham verici ve istek uyandıran temalara sahip hikayeler yaratmaya kararlı.” 

Bağlantılı web sitesi, Disney’in hepimizi etkileyen tarih hakkında konuşmayı ve açık diyaloğu ateşlemek” amacıyla, içerik hakkında daha fazla bilgi içeriyor. Sayfada tüm eski Disney filmleri için oldukça ilginç açıklamalar da yer alıyor. Örneğin Aristocats, Dumbo, Peter Pan ve Swiss Family Robinson filmleri hakkında kültürel problemleri ve ırkçı yaklaşımları belirten açıklamalar ve detaylandırmalar mevcut.

İşte Disney’in Dumbo’nun ırkçı içeriğiyle ilgili kendi açıklaması; Dumbo’daki grubun lideri, Güney Amerika’da ırk ayrımcılığını destekleyen yasaların adını paylaşan Jim Crow’dur. “The Song of the Roustabout” filminde meçhul Siyah işçiler, “Maaşımızı aldığımızda, paramızı ve her şeyi çöpe atarız” gibi saldırgan şarkı sözlerini içeriyor.” 

Yeni özellik, tavsiye listelerini tekrar güncelleyecek önemli içerikler getiriyor. Orijinal içerik tanıtım mesajlarından çok daha farklı yeni mesajlar Disney’in kültürel olaylara duyarsız kalmadığını gösteriyor  

Related posts

Mazda, Ferrari Gibi Ortadan Motorlu Bir Otomobil Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Fatih Akgün

Oscar ödül töreninin İşte yeni tarihi…

İstanbul için yeni elektrikli scooter kiralama girişimi: MOBI

Fatih Akgün

Yorum Yap