Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Doğal gaz faturalarınız da yıllık 390 TL tasarruf!

Cosa; Yüzde 30 oranın da tasarruf sağladığını iddia ederek, akıllı oda termostatı kullanımı ile hane başına doğal gaz tüketimini 271 metreküp azaltmayı hedefliyor.

Yerli bir akıllı termostat olan Cosa‘dan ilk olarak 2014 yılları arasında bahsedilmişti. Türkiye’nin akıllı oda termostatı olan Cosa, bu alanda sunduğu teknolojik çözümle ev sahiplerine doğalgaz faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf imkanı sunuyor.

Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 34’ü hanelerde gerçekleştiriliyor. Bunun yüzde 55’i ise ısıtma için kullanılıyor.  Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) “2018 Yılı Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Raporu”na göre 2018 yılında Türkiye’de hane başına ortalama doğal gaz tüketimi 905 metreküp olurken, abonele ortalama bir yılda 1,300 TL doğal gaz faturası ödedi.

Yüzde 30’a varan oranda tasarruf sağladığını iddia eden Cosa akıllı oda termostatı kullanımı ile hane başına doğal gaz tüketimini 271 metreküp azaltmayı hedefliyor. Böylece doğal gaz faturasında ortalama 390 TL tasarruf sağlayan Cosa, kendi fiyatını da üç ayda amorti etmiş olacak.

            Toplam Tasarruf Miktarı  5,7 milyar TL!

Doğal gaz kullanan 14,8 milyon hanede bu akıllı oda Termostatının kullanımıyla elde edilebilecek toplam tasarruf miktarı ise 5,7 milyar TL olarak hesaplandı. Hane içerisindeki sıcaklığı sabit tutarak konforu artıran, dışarıda ya da uykudayken ısıyı düşürerek tasarruf sağlayan Cosa’nın Otomatik Kontrol modu, lokasyon algılama teknolojisiyle aile bireyleri eve yaklaştığında otomatik olarak evin yazın serinlemesini, kışın ısınmasını sağlıyor. Haftalık Planla modu ise hafta boyu rutini belli olan hanelerde düzenli bir planlamayı mümkün kılıyor.

Bugüne kadar 100 bini aşkın kullanıcıya ulaşan ve Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi fonlarından Revo Capital tarafından da desteklenen Cosa, halihazırda YunanistanRomanyaPolonyaPortekiz ve Şili’de kombi ve klima kullanıcılarıyla da buluştu. Cosa’nın önümüzdeki dönemde İngiltereAlmanyaİrlanda, FransaBelçikaİtalya ve Rusya pazarlarına girişi için çalışmalar da sürdürülüyor.

Related posts

Herkesi ilgilendiriyor! Yönetmelik değişti…

Meryem ACAR

Gözlerimizi mavi ışıktan koruyan gözlüklerin faydası

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Microsoft’un Mağazaları Artık Kapalı!

Fatih Akgün

1 Yorum

MEVLÜDE 26 Kasım 2019 at 8:23 pm

Ekonomi ve tasarruf için çok iyi bir teknoloji ve fikir gibi duruyor.. Umarım olumlu sonuçları olur…

Cevaplayın

Yorum Yap