Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Doktorlar Artık Cebinizde!

Birçok insan için vazgeçilmez olan cep telefonu artık sadece telefon etmek ya da internette gezinmek için kullanılmıyor. Bunların yanı sıra akıllı telefonlar sanal doktor ya da mini laboratuvar görevini bile yerine getirebiliyorlar. Araştırmacılar örneğin nehir körlüğü hastalığı (Onkoserkiyaz) etkeni gibi parazitleri tespit eden akıllı telefon mikroskobu geliştirdiler. Ayrıca sperma kalitesini kontrol eden akıllı telefon aksesuarları veya demansın erken belirtilerini tespit eden telefon uygulamaları bile var artık.

Cincinnati Üniversitesi’nden Sthitodhi Ghosh şimdi sıtma, HIV, Corona virüsleri veya diğer hastalık etkenlerini teşhis edebilecek bir telefon aksesuarı geliştirdi. Tarama, hastanın bir plastik şeridi ağzına soktuktan sonra bunu aksesuardaki bir girintiye yerleştirmesiyle gerçekleşiyor. Plastik laboratuar çipi, tükürüğü yahut kanı derin dondurulmuş ve kurutulmuş maddelerle dolu iki minik kanala çekmek için doğal kılcal çekme kuvvetlerinden faydalanıyor. Bu kanallardan bir tanesinde örnek antikorlarla karıştırılıyor. Bunlar herhangi bir enfeksiyon durumunda hastalık etkeninin antijen yapılarıyla birleşiyorlar. İkinci kanal ise kimyasal reaksiyonlarla elektromanyetik ışın yayan maddeler barındırıyor. Tüm test süreci otomatik olarak meydana geliyor. Analizden sonra sonuç, bir uygulama üzerinden doğrudan doğruya doktora gönderilebiliyor.

Araştırma kapsamında söz konusu akıllı telefon laboratuvarı sıtma parazitleriyle test edildi. Bu şekilde testin, parazitlere bağlı etkin bir enfeksiyonu güvenli şekilde teşhis edecek kadar hassas olduğu kabul edildi. Teorik olarak bu aletle diğer birçok enfeksiyon hastalığı teşhis edilebildiği gibi depresyon gibi psişik hastalıklar da teşhis edilebiliyor. Çünkü virüs ve diğer hastalık fatkörleri dışında bu metotla hormonları ve diğer biyolojik göstergeleri de taranabiliyor. Araştırmacılar bundan sonraki çalışmalarında telefon aksesuarını ticari ürün haline getirmenin formülünü arayacaklar.

Related posts

İşte Meizu 17’nin yeni görüntüsü!

Fatih Akgün

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nden bilim insanları, Covid-19 raporunu yayınladı.

Fatih Akgün

Buz tutmuş nehre düşen genci Apple’ın “Siri” özelliği kurtardı.

admin

Yorum Yap