Teknolojix Haber
UYGULAMA

Donald Trump TikTok ve Oracle İkilisine Onay Verdi!!

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce TikTok markasının Microsoft veya başka bir ABD şirketi tarafından satın alınmaması hâlinde TikTok ekibine ambargo uygulayacağının altını çizmişti. TikTok’a 15 Eylül 2020 tarihine kadar süre veren Trump, bu konuda kararlı olduğunu belirtmişti. 

Beyaz Saray’dan ayrılırken gazeteciler ile konuşan Trump, bu anlaşmayı onayladığını ilan etti. Yaklaşık 100 milyon Amerikan vatandaşını ilgilendiren bu süreç, nihayet tamamlanmış gibi gözüküyor. Trump, TikTok uygulamasının artık güvenli bir yazılım olacağını düşünüyor. Kendisine göre bu anlaşma terimsel açıdan oldukça önemli.

 Oracle’ın da TikTok’u Satın Almak İstediği Söyleniyor!!!

Alınan bir bilgiye göre Oracle, TikTok firmasının hisse bakımından yüzde 20’sine sahip olacak. Bu senaryo, Walmart’ın da bu sürece dahil olması hâlinde geçerli olacak. Zira dünyanın en büyük mağazalar zincirinden biri olan Walmart da TikTok’tan hisse satın almaya çalışıyor. Trump, Çinli sosyal medya platformunun Walmart ve Oracle ikilisinin direktifleri doğrultusunda ilerleyeceği düşünülüyor.  

ABD Başkanı, bu üçlü oluşum sayesinde 25 bin kişiye istihdam sağlayacağına ve ABD’ye 5 milyon dolar katkıda bulunacağını garantiledi. Bu sürecin olumlu bir sonuç ile tamamlanması için Çin’in de bu anlaşmayı onaylaması gerekiyor. Eğer Çin’den de onay gelirse ABD’deki TikTok kullanıcıları rahatlayacak gibi. Trump, yeni TikTok oluşumunun Doğu Asya ülkesi ile hiçbir şekilde bir ilişkisinin olmayacağını da vurguladı. 

Related posts

Chrome, Beklenen Özelliğe Kavuşuyor!

Spotify Yeni Bir Özellik Deniyor

Fatih Akgün

Yeni sosyal medya mecrası “Keen”

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap